Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Противопоставянето на писатели е необмислено и неетично

Писателят Емилиян Станев "изчезва" от 11 и 12 клас, заедно с фейлетоните на Алеко Константинов. Това са част от промените, предложени за обществена дискусия от МОН за промени в учебната програма по литература. 

 Вместо публицистиката на Алеко Константинов, в 11-ти клас се изучава неговия „Бай Ганьо на гости“, а Емилиян Станев изпада като задължителен автор. Предлага се да влязат други автори като Виктор Пасков и Борис Христов,  а досегашните програми с хронологично изучаване на авторите, да са на тематичен принцип  – „любов“, „вяра“, „надежда“ и т. н.  

Според Румен Леонидов поет, писател и  преводач, съвременните живи автори не трябва да влизат в учебната програма.

Той  коментира:  Да отпадне Емилиян Станев е глупаво, за да влезе Ввктор Пасков. Това противопоставяне, да излязат едни, за да влязат други, е нещо доста необмислено и неетично.

Възможността в проекта, учителите да могат да избират автори по свой избор, едва ли е работеща, защото и сега не достигат отделените часове за задължителната програма, а според Леонидов, правото на глас за избор трябва да бъде на самите учители. 

Последно аз не знам останах,а или не, фейлетоните и прозата на Ботев, или ги върнаха или въобще ги махнаха, но по принцип трябва да има промени. Програмата общо взето е останала почти цялата от комунистическо време, което не е най-страшното. Авторите са си автори, това са български класици. Голяма част от септемврийската литература и онези тематични, пак подчертавам, изучавания на автори вкупом, понеже са писали са Октомврийската революция или за Септемврийското въстание отпадна. Но има нови автори, които трябва да влязат, през годините влизаха и излизаха различни автори. Но трябва да стават промени, хубаво е, че започва тази дискусия и трябва по-масово да бъде това обсъждане. Има различни варианти. Сега да отпадне въобще Емилия Станев е глупаво, за да влезе Виктор Пасков. Това противопоставяне  - няма място за едни, да ги махнем, за да седнат други е нещо доста необмислено и може би трябва да се чуе гласа на самите преподаватели. Когато един учител харесва определен автор, той го преподава и с по-голяма любов, и с по-голямо откровение. А когато са наложени някакви часове там може да се помисли за повече гъвкавост, за повече мобилност.  И на мене ми се струва, че и самите ученици имат свои предпочитания.

Точно в това е проблемът, че когато механично се махат автори, за да се сложат на тяхно място други, да се вкарат пак в тази тясна рамка или не толкова тясна, но все пак задължителна програма. В тази задължителна програма трябва да бъде повече волята на самите учители, които са най-близо до децата и през години са видели към кои автори има особен афинитет и към кои има непоносимост.

Литературата е училище и за живота, няма какво да се лъжем. Децата трябва да знаят какво става в момента в държавата, в която живеят и какво им предстои, когато дойде време да гласуват. Та за какво писателите пишат, ако няма някакво познание и то е свързано не само с националното самосъзнание, но и с тяхната актуализация на ситуацията.

Хронологията си е хронология. Известна е фразата, че по произведенията, художествените произведения в литературата наследниците ще знаят в какво общество сме живели, каза Румен Леонидов и дава пример с романа "Кмбаната" на Недялко Славов.

Цялото интервю с Румен Леонидов е в звуковия файл. 

 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57