Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПУ включи в бакалавърските си програми професии на бъдещето

| обновено на 09.05.18 в 15:26

Гражданското образование, културното наследство, чуждите езици и архивистиката са включени в най-новите университетски специалности, в които ще се обучават студентите от т.нар. професии на бъдещето.  Те бяха представени по време на кръгла маса, организирана от Философско-историческия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Сред новите бакалавърски програми са “Английски език и културно наследство“, „География, технологии и предприемачество“, „Гражданско образование и биология“, „Гражданско образование и чужд език“, „Документалистика и архивистика“ и „История и чужд език“.

В дискусията взеха участие университетски преподаватели, експерти от Регионалното управление на образованието, както и представители на Общински институт „Старинен Пловдив“ и Регионален държавен архив - Пловдив.

Още в началото на форума ректорът на Пловдивския университет проф. Запрян Козлуджов  отбеляза, че хуманитарните, обществени и социални науки се намират в особено състояние, а бизнесът трябва да е наясно какво точно иска от кадрите, завършили висше  образование.  Началникът на Регионалното управление по образование Иванка Киркова посочи, че младите кадри не познават добре нормативната база и в тази връзка обеща да изготвят опростени модули на Закона за училищното образование, които да бъдат включени в учебните програми на ВУЗ-а. 

Новата бакалавърска програма „Английски език и културно наследство“ е създадена след консултации с Общински институт „Старинен Пловдив“ за необходимостта им от кадри, които не просто владеят чужд език, но имат и солидни познания за историята и културата.  По подобен начин е структурирана и бакалавърската програма „История и чужд език“, която дава възможност за избор на един от общо 14 чужди езика. Гражданското образование съчетава науките за живота, човека и обществото.  С подкрепата на Регионален държавен архив – Пловдив пък  е създадена бакалавърската програма „Документалистика и архивистика“. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

При спецакция в Пловдив засякоха над 1400 коли с превишена скорост

180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона.   За времето от 20 до 23 февруари са проверени  над 4 700  леки и  тежкотоварни автомобили. Установените за този период  нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..

публикувано на 25.02.25 в 15:44

Спряха принудително крановете на чешмите в Широка лъка

Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална- за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката.  Така щедро си е текло не само по..

публикувано на 25.02.25 в 15:10

Две големи ВиК аварии по булевардите "България" и "Васил Априлов"

Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“.   Едната е на спукан от снощи  магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39.  Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“  и улиците „Васил Левски“  и  „Победа“.   По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..

обновено на 25.02.25 в 14:52

Бащи протестираха пред съда в Пловдив за споделено родителство

Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив.   Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“  се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...

публикувано на 25.02.25 в 14:23

Пловдив отново диша мръсен въздух

Въздухът в два пловдивски района отново е замърсен, отчитат автоматичните измервателни станции „Каменица“ и „Тракия“. Замързяването в центъра и в източната част на града е почти два пъти над нормата. Стойностите на фини прахови частици са достигнали малко над 90 микрограма на кубичен метър при норма 50 микрограма. По-голямо е замърсяването в центъра..

публикувано на 25.02.25 в 11:54