Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театър ще разказва за спасяването на пловдивските евреи

Известният британски театрален режисьор Брайън Майкълс е на работно посещение в Пловдив по покана на Фондация „Пловдив 2019“. 

Той е официален партньор по проекта „Истории от задния двор“ и е вписан в програмата, скоято градът спечели титлата през 2014-та година и бе обявен за първата българска европейска столица на културата.

Режисьорът е на едноседмично проучване в града под тепетата, за да подготви театрална постановка за спасяването на пловдивските евреи и темата за живота на местната еврейска общност.  Проектът ще бъде реализиран през 2019-та. 

По официални данни пловдивската еврейска общност е втората в страната след софийската.

Брайън Майкълс е работил в тясно сътрудничество с Франк Запа по албума  „Yellow Shark“.  Една от последните му творби е по текст на комедията на Аристофан "Лизистрата" за програмата на ЕСК Пафос 2017.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на Ариадна и..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04
Панайот Панайотов, в средата на снимката

Искам ДПХ да възвърне славата си на най-старото в България

Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..

публикувано на 10.02.25 в 10:29

Преге - предаване за света на книгите, 07 - 14 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 08. 02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ирене Вайехо. Песента на стрелеца. 208 стр., ок. 4А, Колибри, 2025. Джераладин Брукс. Годината на чудесата. 288 стр., ок. 5А, Лабиринт, 2025. Лус Габас. Далече от Луизиана. 688 стр.,  6А,..

публикувано на 10.02.25 в 10:04