С изложба и работилници в Пловдив започва проектът „Математическата сърцевина на изкуството“. В първата изложба „Математически чудовища“ авторът насочва вниманието на публиката към структурата на изображенията. Целта е съпътстващите работилници по забавен начин да разкрият математическите модели, които стоят зад тях.
Изложбата всъщност е първата от една серия изложби, които имат за цел да изследват връзката между математиката и изкуството, две сравнително противоположни области поне по най-общо схващане, но се оказа, че те са много тясно свързани и особено в съвремието с развитието на компютрите, на изчислителната техника. Това е тема, която е все по-актуална и компютърната графика навлиза доста в ежедневието ни, през 3-D анимацията, във филмите, в киното. Така че аз съм си поставил за цел да направя един мост между двете теми, математика и изкуство като покажа някои области, които имат и от двете по малко. Първата такава област е темата за фракталите – това са едни математически структури, които в началото са били по-скоро като някакви особени куриози. Сред математиците са били известни като чудовища, леко подигравателно са ги наричали, с което са искали да покажат, че са много сложни и тромави структури, които от друга страна за математиката сякаш нямат особен смисъл, но това е, когато математиците не са разполагали с компютри.
Ако се върнем в 18-ти век тогава някои хора са успявали да налучкат, т. е. да усетят, че съществуват такива устройства, които имат много особени свойства. Може би човек трябва да ги види с очите си, за да разбере това, което казвам, но на пръв поглед те са много странни и за да успее човек да ги осъзнае, да ги възприеме по някакъв начин понякога е необходимо да се направят много изчисления. И точно това е всъщност, което спряло математиците преди изчислителната ера, преди бума на компютрите да успеят всъщност да разберат по-подробно какво представляват тези неща.
С помощта на компютър, той върши трудната работа – прави хиляди, милиони изчисления, благодарение на това ние успяваме да ги видим тези чудовища в пълната им красота и всъщност по този начин бихме могли да се насладим на нещо, което от една страна е абсолютно чиста математика, т. е. всички изображения, които ще видят посетителите на изложбата са изцяло генерирани благодарение на някаква формула. В общия случа формулата е много проста, много елементарна, в нея няма нищо кой знае колко сложно, но от друга страна тя трябва да се прилага милиони пъти и всъщност това е особеното, но сега един съвременен компютър се справя в рамките на няколко минути с една такава задача. Всъщност, в момента, в който тези фрактали започват да се изрисуват благодарение на компютрите, се оказва, че по форма някои от тях много напомнят природни неща като например броколи или пукнатините в суха пръст, и други подобни структури. Това навежда на мисълта, че природата по някакъв начин е стигнала и еволюцията на живите организми също по някакъв начин е стигнала до тази идея за фрактал, защото се оказва много устойчива и благодарение на това ако се вгледаме в много неща, може би, най-красивият пример е „Броколи Руманеску”, вглеждайки се в него всяка една част всъщност прилича на тялото и изглежда като една такава завъртяна спирала от по-малки розички.
Този проект е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата. В тази връзка ние сме потърсили партньорство с Математическата гимназия, като целта да стигнем и до ученици, дори и до туденти, до по-млади хора, да ги запознаем с тези теми и се надяваме на някакво бъдещо партньорство и в последващите две – три изложби да се включат техни неща.
Тук е моментът да кажа, че ще направим и няколко уъркшопа. В Математическата гимназия като той ще бъде малко повече компютърно ориентиран.
Интервюто с Христо Петров е в звуковия файл.
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..