Млекопреработвателите трябва да изберат дали ще произвеждат същински млечни продукти или т. нар. имитиращи продукти, в които се допуска влагането на растителна мазнина. Предстои приемането на наредба, с която ще се забрани производството и на едните, и на другите в рамките на едно предприятие. Идеята, която е подложена обществено обсъждане не на земеделския министър Румен Порожанов.
От Асоциацията на млекопроизводителите изразиха подкрепа с мотива, че така най- накрая ще се регулира както вътрешния пазар на мляко и продукти, така и имиджа ни при износ. Според председателя на организацията Димитър Зоров нелоялната конкуренция сега натиска цените на суровината.
Истината е, че предприятията искат да влагат растителни мазнини без да ги обявяват, за да ползват по-добрите цени на млечните продукти като продават продукти с вложени в тях растителни мазнини, така и други заместители.
Явно в България изкушението да спечелиш от използването и заобикалянето на правилата е валидно.
Какво пречи? Пречи самият манталитет български.
Понеже в голяма част се влагат заместители, в момента млекопроизводителите, хората, които най-много труд полагат 365 дни, страдат от това, че на част от тях няма желаещи предприятия да им изкупят млякото или цените в този момент се опитват да ги свалят ниско и в края на краищата дилемата е тази нелоялна конкуренция дали искаме да си унищожим не само млекопреработката и коректните млекопреработватели, които правят истински млечни продукти, а ще си унищожим и суровинната база, което е един много труден обратен процес, който да се възстанови.
Когато един млекопреработвател влага растителни мазнини или други заместители, той има по-голяма възможност. Останалите предприятия дори и да имат огромното желание и морал, съществуващ при тях, при положение, че станат неконкурентни на пазара, търговците им казват вижте вашите продукти на каква цена са, на колегите ви на каква са, ние ще спрем да купуваме от вас. И те са принудени или и те да започнат да влагат растителни мазнини, или да търсят по-ниска себестойност. А по-ниската себестойност не може да се получи от нищо друго освен от натискане цената на суровото мляко, защото не може да свалиш горивото, защото то е с определени цени, не можеш да свалиш тока, не можеш да свалиш водата, защото те с фиксирани цени, не можеш на хората да не им даваш заплати, защото ако не им дадеш един – два месеца те ще избягат, не може да си свалиш опаковката, защото няма кой да ти я даде на по-ниска цена, защото и там цените са фиксирани от петрола и какво излиза – най-голямата част в млечния продукт около 60 % е млякото и ти търсиш сваляне на суровото мляко, за да оцелееш и именно тази нелоялна конкуренция довежда до това нещо.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..