Новите правила за гарантиране вземанията на работниците при несъстоятелност дават право на Инспекцията по труда да да стартира процедура по несъстоятелност за фирма, която не е изплащала заплатите на поне една трета от своите служители за период от два месеца.
В интервю за Радио Пловдив директорът на инспекцията в Пловдив Атанас Чернаев коментира как на практика ще се прилагат промените в законодателството.
По думите му в последните няколко години броят на предприятията, които имат проблеми свързани с изплащането на трудови възнаграждения намаляват значително.
Ако през 2013 са били над 350 тези предприятия, които в рамките на една година сме констатирали подобни нарушения,за миналата година са по малко от 50 в. От началото на година в 11 предприя имаме констатирани случаи, в които трудовите възнаграждения не са изплатени , като в преобладаващата час от тях след даване на предприсания това се случава. И ако сумите преди години, пет години назада се връщаме, бяха от порядъка на няколко десетки милиона на година, то миналата година са по-малко от 2 милиона забавените възнаграждения, които сме констатирали и почти толкова са изплатени. От началото на година цифрите са - 255 хиляди лева са забавените възнаграждения, за същия период е установено изплащане на 204 хиляди лева задължения, обясни Чернаев
Той допълни, че въпреки това все още има няколко предприятия, на които са изпратени документи за започване на процедура по несъстоятелност.
Извършват се проверки във всички случаи, когато има сигнал за неизплащане на заплати. Ако има таково нарушения се дават предписания, след това се търси административно наказание.Процедурата стартира когато на повече от една трета от работниците, за повече от два месеца има забавяне на заплата. След 2014 значително по-малко са сигналите за неизплащане на заплати, коментира директорът на трудовата инспекция.
В инспекцията в Пловдив работят достатъчно хора за да се осъществява контрол.
В момента най-големите суми за неизплатени заплати са при фирми, занимаващи се с търговия, строителство, транспорт, защото в тези сектори са й най-големите предприятия.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..