Новите правила за гарантиране вземанията на работниците при несъстоятелност дават право на Инспекцията по труда да да стартира процедура по несъстоятелност за фирма, която не е изплащала заплатите на поне една трета от своите служители за период от два месеца.
В интервю за Радио Пловдив директорът на инспекцията в Пловдив Атанас Чернаев коментира как на практика ще се прилагат промените в законодателството.
По думите му в последните няколко години броят на предприятията, които имат проблеми свързани с изплащането на трудови възнаграждения намаляват значително.
Ако през 2013 са били над 350 тези предприятия, които в рамките на една година сме констатирали подобни нарушения,за миналата година са по малко от 50 в. От началото на година в 11 предприя имаме констатирани случаи, в които трудовите възнаграждения не са изплатени , като в преобладаващата час от тях след даване на предприсания това се случава. И ако сумите преди години, пет години назада се връщаме, бяха от порядъка на няколко десетки милиона на година, то миналата година са по-малко от 2 милиона забавените възнаграждения, които сме констатирали и почти толкова са изплатени. От началото на година цифрите са - 255 хиляди лева са забавените възнаграждения, за същия период е установено изплащане на 204 хиляди лева задължения, обясни Чернаев
Той допълни, че въпреки това все още има няколко предприятия, на които са изпратени документи за започване на процедура по несъстоятелност.
Извършват се проверки във всички случаи, когато има сигнал за неизплащане на заплати. Ако има таково нарушения се дават предписания, след това се търси административно наказание.Процедурата стартира когато на повече от една трета от работниците, за повече от два месеца има забавяне на заплата. След 2014 значително по-малко са сигналите за неизплащане на заплати, коментира директорът на трудовата инспекция.
В инспекцията в Пловдив работят достатъчно хора за да се осъществява контрол.
В момента най-големите суми за неизплатени заплати са при фирми, занимаващи се с търговия, строителство, транспорт, защото в тези сектори са й най-големите предприятия.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..