Европейското бъдеще на Западните Балкани се наложи като най-разпознаваемата сюжетна линия на българското европредседателство, но освен режим на диалог, нищо повече, коментира престоящата среща ЕС - Западни Балкани в София политологът Иво Инджов.
Доста се изписа и изговори за това бъдеще на Западните Балкани и предполагаемата роля на България за това бъдеще. Със сигурност, когато България прави отчет за европредседателството България може да отчете успех, че е допринесла за един режим на диалог между различните страни в този процес, но нищо повече.
Надали в София може да бъде решено европейското бъдеще на Западните Балкани, каза Инджов, както смята, че ще се оценят усилията на България в този процес.
Диалог за бъдеще на Западните Балкани имаше и преди българското европредседателство и ще има и след българското европредседателство. Може би ще бъдат направени някои анонси в София , които са важни, но големите решения за Западните Балкани няма да бъдат взети в София. Евентуално това ще стане на срещата на върха на Европейския съюз през юни и в рамките на една година време, такива са прогнозите на различни авторитетни източници.
Политологът подчерта, големият проблем остава Косово- испанското вето за Косово няма да бъде преодоляно, и припомни, че страната не е призната и от други държви. Докато спорният въпрос с името на Македония има повече възможности за консенсус. Най-близо до стартиране на еврочленство са Македония и Албания. Възможността за компромиси по отношение на Македония е много по-голяма, доста интензивно преговарят от началото на годината гръцката и македонската страна. Някъде прочетох, че е възможно да се обединят около името Горна Македония, да бъде даден двугодишен срок, през който Македония да го въведе и във вътрешна употреба това име като промени Конституцията си. Тук е възможно да има някаква новина в София да се произведе, но не и по отношение на Косово. Като че ли дългогодишните разногласия между Гърция и Македония изглеждат вече по-лесни за разрешаване след смяна на правителствената гарнитура в Скопие.
Очакванията трябва да бъдат реалистични. Пак казвам, усилията за европейската интеграция на Западните Балкани, което е една дългосрочна стратегия на Европейския съюз, трябва да бъде оценена ролята на България, но не трябва да бъде надценявано свършеното до момента и това, което ще се случи в София, това е просто една среща, на която дългогодишни проблеми трудно могат да намерят своето разрешение.
Плюс това няма как да бъде преодоляно испанското вето за Косово, до края на годината могат да започнат преговори с още две страни от Западните Балкани за еврочленство, но пък две ще останат извън класацията. С Косово и Босна и Херцеговина никой не говори за започване на преговори в близките едва – две години. Албания и Македония имат сега шансове, така че Западните Балкани ще останат предизвикателство за ЕС доста след българското председателство.
Голямото послание на срещата в София е, че диалогът трябва да продължи.
Цялото интервю с Ивно Инджов е в звуковия файл.
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..
На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..
Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..
Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят. В Пловдив и региона..
Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген. Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...