Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравната карта ще ощети пациенти и болници

Новият проект на Национална здравна карта е създаден в нарушение на изискванията на български и международни правни норми, не са взети под внимание тежките диспропорции в съществуващата здравна система и голямата задлъжнялост на редица болници.

Около това становище се обединяват големите съсловни организации – Сдружението на общинските болници в България, Националното сдружение на частните болници, Център за защита правата в здравеопазването, Българската болнична асоциация и Сдружението на областните болници в България. Те днес излизат с официална позиция. По темата – интервю с Красимир Грудев, собственик на МБАЛ „Тримонциум“, а също и член на УС на Националното сдружение на частните болници.

Приемането на Националната здравна карта в този й вид, ще означава – удължаване на времето, в което пациентите ще чакат за да получат адекватното лечение, тоест – увеличаване на листите на чакащите. От гледна точка на болниците – ще има сериозни диспропорции в поддържането на структурите им. Сами разбирате, че ако една болница спре работата си преди края на месеца, хората не могат да бъдат извадени на трудовата борса. Някой трябва да им плаща заплатите, а те не могат да си вършат работата. Това ще доведе до увеличаване на разходите на лечебните заведения и до фалити. Най-застрашени са малките общински лечебни заведения, подчерта Грудев.

Рисковете за Пловдив и областта

Рискове има. Това, което е подадено  по принцип от областната комисия не е отразено в националната здравна карта и леглата дефакто са намалени с около 800. Проблемът се състои в това, че всички тези легла се  определят на база статистическите данни на областта. Но както и в другите големи градове като Пловдив, София, Варна, Бургас има огромен приток на хора от други области, които постоянно работят и живеят в тези области. Ситуацията е такава, че за тези хора няма да има осигурени легла, защото каквото и да си говорим населението на Пловдив не е това, което е по статистика – то е много по-голямо заради притока на хора от други области, които постоянно живеят и работят тук. Ето, това  ще ограничи достъпа както на гражданите на Пловдив, така и на други граждани, които живеят и работят в Пловдив, временно или постоянно,  но не са жители на Пловдив.

Дисбаланс

В Пловдив и областта също има намаление на леглата, най-вече в терапевтичните и хирургическите направления. За някои от специалностите броя на леглата е намален с 40%.

Не бих могъл да кажа, че от непосредствен фалит има застрашени лечебни заведения, но във всички случаи - от намаляване на дейността и възможностите за работа са застрашени всички. В терапевтичните специалности има намаляване броя на леглата, в хирургическите специалности, навсякъде броят на леглата е намален, в няколко случая дори с около 40 %. И това ще означава спиране на работа, а при наличието на специалисти, при наличието на свободни за лечение легла, тъй като те не са калкулирани, не са включени в касата и отделно поради ограниченията на лимитите - тези легла ще стоят празни и хората ще чакат отвън, коментира Грудев.

Той прогнозира, че всичко това ще доведе до ограничаване на достъпа до медицинска помощ, а също и до финансови загуби за лечебните заведения.
Цялото интервю с Красимир Грудев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности ще се състои следобед. Мястото е кръстовището на улиците „Родопи“ и „Алеко Константинов“. В проекта е заложена подмяна на водопроводната мрежа по следните улици:  "Любен Каравелов" ,"Капитан Петко..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53