Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вапцаровата "Вяра" изпоти зрелостниците, седмокласниците преразказваха Нушич

| обновено на 21.05.18 в 15:53

Стихотворението „Вяра“ на Никола Вапцаров бе темата на есето, по което зрелостниците писаха днес на ДЗИ по български език и литература.

Пловдивските зрелостници приеха разнопосочно темата. Тези които я одобриха казаха, че последно в часовете по литература са учили точно Вапцаров. Затруднените  очакваха Димчо Дебелянов, а най-много искаха да пишат за Иван Вазов.

Мерките за сигурност бях на много високо ниво, оцениха дванадесетокласниците от Пловдив. Те споделиха, че имало по двама квестори в зала, където са били само по 15 ученици. Паралелно МОН осигури във всички класни стаи видеонаблюдение.

Тази година в Пловдив на матурата по българарски език и литуратура се явиха 4 586 зрелостници, неявили се 137 на 21 май. 

Паралелно 235 не бяха допуснати, защото през срока имат слаби оценки.  Зрелостниците са разпределени в 31 изпитни центрове на областта, сочат данните на Регионалното управление на образованието.

Няма анулирани работи,към този момент, оповестиха от РУО Пловдив. Резултатите ще бъдат обявени до 13 юни.
Снимка

Националното външно оценяване по български език не затрудни особено 7-класниците в Пловдив, показа анкета на Радио Пловдив.

Изпитът започна в 10 часа и продължи 2 часа и половина. Първата част бе тест от 25 въпроса, който трябва да се реши за 1 час, а втората – преразказ върху непознат текст в рамките на 90 минути. В МОН бе изтеглен втори вариант от общо 3, който представлява преразказ от 3 лице единствено число на откъс от романа „Седем хайдути и едно магаре“ на сръбския писател Бранислав Нушич.

Почти всички излязоха със самочувствие, че са се справили с първата част, но са се затруднили с втората. „Преразказът като неутрален наблюдател на събитията е по-труден“, заявиха повечето седмокласници. Почти всички обаче уточниха, че са ходили на частни уроци в продължение на месеци преди изпитите.

5 166 седмокласници се явиха на националното външно оценяване по  български език и литература в 141 училища в Пловдив и общините от областта. Не се явиха 208 седмокласници в града и областта. В сряда предстои изпитът по математика.

Резултатите от националното външно оценяване за 7-ми клас ще бъдат обявени до 6 юни. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив въвежда мерки срещу замърсяването на въздуха през зимата

Община Пловдив въвежда краткосрочни мерки за намаляване на замърсяването на въздуха през зимния период в града. В началото на седмицата те са обсъдени на среща с министъра на околната среда и водите Манол Генов. Създадени са екипи към всички районни кметства, които 24 часа в денонощието ще следят за нерегламентирано изгаряне на отпадъци...

публикувано на 12.11.25 в 14:55

100 дръчвета ще бъдат засадени на Сахат тепе в събота

100 дървета от различни видове – копривки, дъб, черен бор и бял ясен ще бъдат засадени на Сахат тепе тази събота. Инициативата е част от кампанията „Зеленото сърце на Пловдив“на сдружение „Бизнесът за Пловдив“ и район „Централен“. В акцията ще вземат участие представители на администрацията и компаниите от сдружението. На доброволците ще..

публикувано на 12.11.25 в 14:04

Програма за уязвими семейства спира заради липса на средства

Заради липса на финнасиране от 1 януари фондация „Тръст за социална алтернатива“ прекратява специализираната патронажна грижа за уязвими семейства в Пловдив.  Дейността на тръста по програмата „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“  продължи седем години, като през това време екип от медицински сестри и акушерки е помогнал на повече от 200..

публикувано на 12.11.25 в 13:41
Протестиращи медици от УМБАЛ Пловдив

Протестиращи медици от УМБАЛ "Пловдив" блокираха ключово кръстовище

Протестиращите медици от УМБАЛ "Пловдив" блокираха бул. "България" на кръстовището с ул. "Дилянка". Протестът им започна в 12.30 часа, а блокадата на булевард България беше за около 5 минути. Заради протеста се образува сериозна на тапа на кръстовището.  "Искаме си д-р Генев и настояваме той да остане", заяви началникът на педиатрията д-р Анеса..

публикувано на 12.11.25 в 13:06

Беляшки обжалва отстраняването си като директор на Пловдивската митница

Пловдивският Административен съд гледа жалбата на Мирослав Беляшки за отстраняването му от директорския пост в Митница Пловдив. Мирослав Беляшки беше задържан в Пловдив през април тази година при специализирана акция на прокуратурата и ГДБОП. Той е разследван за участие в схема за контрабанда на цигари, при която товар с над 1100 мастербокса, деклариран..

публикувано на 12.11.25 в 11:13