10 спектакъла от 9 държави ще участват в 12-то издание на Международния фестивал за театър и съвременен танц „Черната кутия". Те са селектирани между 600 заявки от целия свят, каза на пресконференция Слава Младенова, артистичен директор на фестивала.
Фестивалът ще се проведе от 31 май до 6 юни в Пловдивския драматичен театър. Негова продукция е и първото представление от феста – „Наемателят“ от Матяж Зупанчич професор по литература в Любляна.
Другото българско участие е на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства , които ще представят „Първи стъпки в пантомимата“. Ще се проведе и творческа среща с театралния режисьор Дияна Добрева, носител на отличия „Златна роза“ , „Аскеер“ и награда за режисура на фестивала в Авиньон.
Международната програма ще започне във втория ден на фестивала с италианския спектакъл „Триптих на интимностат“. В танцовите вечери участва и украинката Алина Сокулска, която е международно признат джаз танцов артист, хореограф и изпълнители, разработила собствен танцов език със swing, blues, tap dans,, афро и латин.
Лиор Лазаров от Израел в своя пърформанс сравнява реалността чрез физическо и духовно себеоткровение. Танцовото дуо Sardine от САЩ представят интегриран подход към широка гама от съвременни танцови езици и тялото в живия момент.
Английските участници използват хореографски процес, базиран на метода актинг, при който движението се генерира от искрената емоция. Финалният спектакъл на трупата от Корея Lee Ling In е дълбоко личен и е инспириран от ежедневните усещания до истеричните чувства.
Партньори на 12-ото фестивално издание са Министерство на културата, Община Пловдив, Посолството на Израел, Посолството на САЩ, Италианският културен институт, Почетно консулство на Чехия, Драматичен театър – Пловдив, Националната гимназия за сценични и екранни изкуства и Фондация „Пловдив 2019“.
Фестът е част от Календара на културните събития на Пловдив за 2018 г., а финансовата подкрепа е в размер на 36 000 лв. За селекцията тази година са подадени над 600 заявки от цял свят, избраните представления са 10.
„На практика ние сме готови с програмата и за следващата година“ отбеляза Слава Младенова. „За тези 12 години до днес са трансферирани спектакли от всички континенти, без Африка“ допълни Недялко Славов организатор на фестивала, който благодари на Община Пловдив за партньорството и подкрепата.
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..