Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългът на учителя е изпитание, кръст, който носим

Като всеки човек,  за мене е  много ценно трудът ми да бъде оценен. Никой от нас не е самотен остров и разбира се, е окриляващо за всеки  творец, когато общността потвърди по някакъв начин смислеността на това, което е направил. Винаги много съм обичала празника, но този 24 май през 2018-та година за мене е специално издание, заяви носителката на наградата „Пловдив“ 2017 за литература за книгата  проф. Инна Пелева. 

Георги Марков е от личностите, които не трябва да пускаме да си отидат. По някакъв начин трябва да будим отново паметта за неговия избор, за неговата драма, защото тя не е затворена в едно окончателно приключило време. За всеки творец, за всеки интелигент отново и отново ще се възпроизвеждат въпросите, които са стояли пред Марков. Каква е цената на успеха, как стои въпросът с морала, с нравствеността, кое е по-важното – дали да се реализираш, което е много важно за всеки от нас или понякога е наложително да избереш по-трудния и рисков път?

Въпросът за интелигенцията и властта никога няма да бъде снет от дневен ред.  Всеки, който преподава, преживява разликите между генерациите, за много бързо променящия се контекст, който налага и промени в идеята за  това, какво означава точно „знаем“,  какво значи да си информиран и дали чистата информираност – фактологичната страна на знанието, е достатъчна. Аз обаче съм по-скоро обнадеждена. Тези дни бяха представени данни от статистика, в която се оказа, че има много сериозна разлика между закупени книги миналата и тази година. Ръстът е впечатляващ. Излиза, че все-повече хора си дават сметка, че интернет.информираността не е нещо достатъчно, че това не е изчерпващо всичко знание,  все-повече хора си купуват книги и четат, ами да се зарадваме, да поздравим общността си точно заради това!

Проф. Пелева подчерта, че отговорността на съсловието – учителите, преподавателите, е много специфична напоследък и призова да не се отказват да говорят с младите хора, които намират необозримо количество фактологизми в дигиталната среда.

Все така полезно е обаче, да ги интерпретираме, да говорим за тях, да се опитаме да потърсим с помощта на специфично образованото ни съсловие дълбочината под повърхността,  другия поглед. Без учители не можем и аз се радвам, че дългът ни не е снет. Това си е вид изпитание, кръст и ние ще си го носим.

Нашето време не е чак толкова уникално и изключително. Казвам това, за да се успокоим и за да гледаме по-ведро на ситуацията, защото във всяко време се случват какви ли не неща и в добрата и в лошата посока.

 Аз влизам в зала със студенти всяка седмица и виждам одухотворени лица, хора, които искат да чуят, не са на банката по принуда, а заради така продуктивното любопитство на младия човек. Заради съзнанието, че  не всичко знаят,  че не всичко е лесно постижимо, че преди нас е имало хора, които са интерпретирали света от различна гледна точка, но това, което са видели в него, ни е все така необходимо. Това чувство за приемственост, че въпреки всичко е възможно да предадеш нататък. Някаква много особена щафета, която крепи, това окуражава.

На 24 май искам да кажа точно това на съгражданите ни „Кураж, хора, нищо не е изгубено!“  Ако продължим да си вършим работата, всеки да върши това, за което има образованост, ерудираност и дарба, със сигурност резултатите ще са добри.

Чуйте звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58