Растежът в България през миналата година се оценява по предварителни данни на 3,6%, което е малко-по-слабо от 2016, когато той беше 3.9%. Самите числа не са толкова важни, но е неприятна тенденцията надолу и още повече, че очакваме и през следващите няколко години този растеж да остане на това ниво.Това заяви икономистът доц. д-р Виктор Йоцов - ръководител на екипа от ИИ при БАН, изготвил годишния доклад за икономическото развитие и политиките в страната за 2017 г.
Казвам, че е неприятно, защото въпреки че този растеж е над средния в ЕС, в сравнение с новите страни-членки ние вече изоставаме. Само две страни от новите имат по-нисък растеж от България, което очевидно не е приятно.
Има и проблеми във фискалната политика, в платежния баланс, в пазара на труда и оценката ни е, че има нужда от структурни реформи за ускоряване на икономическия растеж. На нас сега ни трябва растеж от минимум 5%, че и нагоре, за някакво догонващо развитие, така че през следващите 15-ина години да се приближим до около 75% от средното за Европа.
Изхождайки от изключително неблагоприятната демографска ситуация с отрицателен естествен прираст и миграция, през миналата година беше отбелязано нарастване на заетостта в икономиката. Това е изключително добро постижение. По отношение на безработицата през последните години, тя намалява, което се дължи на това, че заетостта се е увеличила. Все още обаче не можем да изпълним някои от критериите за Европа – напр. заетостта да бъде 75% от работоспособното население, но като цяло тенденциите са положителни.
Сред препоръките на икономистите доц. Йоцов посочи необходимостта от по-активна фискална политика, но призова все пак за запазване на фискалната стабилност, за да не се отива към прекомерни разходи и дефицити, които затрудняват икономическото развитие.
Имаме някои препоръки и по отношение на данъчната система и необходимостта от нейното усъвършенстване. Тук остава въпросът не само за самото пропорционално облагане, но и за структурата й – косвените данъци, искаме да се включим и в дебата за това, дали не трябва да се възстанови необлагаемият минимум за по-справедливо разпределение на данъчното бреме между населението. Имаме препоръки и по отношение на това, че е необходима по-силна държавна намеса с оглед увеличаване на ролята на външната търговия, тъй като през последните години тя изгуби ролята си на основен фактор за икономически растеж.
Чуйте повече от звуковия файл:
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..