Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната здравна карта е огледало на здравеопазването

Лъчезар Иванов
Снимка: БГНЕС

Правителството прие проектa за Национална здравна карта (НЗК) на днешното заседание в Министерски съвет.

Подписите под него не сложиха единствено от БЛС и Сдружението на общините. По темата – интервю с доцент Лъчезар Иванов, заместник-председател на парламентарната здравна комисия.

Обсъждането на проект на Националната здравна карта започна през 2016 година, тогава се постави началото. Но по различни причини беше оспорван. След преработка – Националната здравна карта вече е факт, а преди беше поставена за обсъждане. Тук ще припомня, че националната здравна карта се разработва и приема на базата на регионалните здравни карти. Тя е едно огледало на здравеопазването в съответните региони. С нея се поставят много задачи. Вече е въпрос – как и по какъв начин тя ще бъде зададена и изпълнена.

Националната здравна карта не ограничава пациентите

Здравната карта по никакъв начин не може да наруши интересите на пациентите, защото тя не открива и не закрива легла. С нея се дава възможност за своевременна и активна медицинска помощ, тъй като публичния ресурс максимално добре ще се разпредели, категоричен е Иванов.

Той призна, че не са изключени листи на чакащите за планови операции, но те ще се само за най-добрите специалисти.

Цялото интервю с доцент Лъчезар Иванов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54