Посещението на премиера Бойко Борисов в Русия е особено, не защото нещо особено се случва между двете страни, а защото той e пратеник на ЕС в Москва. Преди това той беше в Украйна, сега e в Москва. Това е някакъв преддиалог с Русия. Решението на САЩ за Иран доведе до предприемането от страна на Европа на самостоятелна маневра към Русия. На този етап не може да се каже колко е осъществима и колко е радикална.
Изявлението на Макрон, съчетано с активната позиция на Меркел, означава, че Европа е готова за нова политика към Русия и Борисов е там затова, но цената на това сближаване на този етап не може да се прогнозира, смята анализаторът. Ако Европа завива, ако смята да махне санкциите, тя променя света. Това е нещо много голямо като сблъсъка на две континентални плочи. Ние не знаем още дали това е възможно, дали Русия е съгласна, дали украинският проблем е отстранен, дали Европа е склонна да признае Крим. Това са много важни теми.
Според Райчев визитата на Бойко Борисов в Москва е един голям комплимент за нас, поставя ни в изгодна позиция, защото сме в диалог с най- важните хора в света и най- вероятно ще спечелим от тази визита.
България има капитал в лицето на Русия и той многократно надхвърля лидерите и правителствата, той е с исторически корени. Ние обаче не можем безусловно да се съобразяваме с Русия, защото нашата идентичност е свързана с ЕС. Доскоро интересите на ЕС и САЩ съвпадаха, но ако това се е променило, нашите шансове за сближаване са се увеличили и ние можем да използваме този капитал.
Социологът посочи като проблем за ЕС и за България ескалиращата криза в Украйна, както и политиката на Полша и Балтийските републики спрямо Русия, в която те виждат заплаха за националната си сигурност. Това може да доведе до много сериозни последици. Ако тези страни не виждат в ЕС защитник те ще се обърнат към САЩ и Полша вече го е направила. Тя е готова да плати 2 млд. долара за американска база на нейна територия.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..