Предстои приемането на правната рамка на Общата селскостопанска политика на ЕС за новия програмен период. Мнозина са скептични обаче, че това може да се случи до май следващата година, каза за Радио Пловдив проф. Светла Бъчварова, заместник-председател на парламентарната комисия по земеделие.
По думите и със сигурност се знае, че за България средствата за директни плащания ще бъдат намалени с един процент, а за проекти по Програмата за развитие на селските райони- с 10%. Новите правила предвиждат държавата да допълва втория стълб със собствени средства, както и да прехвърля пари от първия към втория стълб и да ги насочва към сектори, които смята за приоритетни за подпомагане. За да се случи това, всяка страна трябва да направи стратегическа рамка за развитие на отрасъла. Тази рамка след това трябва да бъде одобрена от Европейската комисия.
Германия и Франция обаче са с особено становище за това всяка държава да има свобода по прехвърляне на средствата. Те искат Общата селскостопанска политика да е централизирана, както досега. А опитът ми показва, че когато тези две страни се обединят около едно искане, то обикновено се случва, коментира Светла Бъчварова.
Тя добави, че за страни като Белгия и Франция директните плащания съставляват 80 на сто от средствата по ОСП, тъй като за тях този тип подкрепа е предпочитан, докато за България и Румъния например, те са под 60 на сто.
Разговора на Иванка Петкова със Светла Бъчварова можете да чуете в прикачения файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..