В Деня на детето майки с увреждания организират палатков лагер пред Парламента.
Това не е отчаян опит, това всъщност е начин да покажем, че знаем как да защитим децата си. И до последно ще се борим за тях и няма да оставим нещата така. По тази причина няма обявен край на нашия лагер, на нашия протест, той ще бъде безсрочен до постигане на промяната и до приемане на исканията, които искаме вече три години и отстояваме на шест протеста, заяви в интервю за Радио Пловдив Мария Начева.
Изолация на хората с увреждания
Основният проблем е, че в България хората с дефицити и увреждания са изолирани, лишени са от възможности и живеят в бедност. Сред тях има хора, които имат запазени умения, имат възможност да работят, но не получават такъв шанс. Ако пък човекът е с тежко увреждане, поне един член от семейството му е принуден също да живее в бедност, да се посвети на него и отново да няма шанс за работа и развитие, коментира Начева.
Необходимостта от промяна
Основното, което искаме ние е да има адекватен закон за личната помощ. Искаме нова система за оценка както на увредените или нарушени функции, така и на съхранените, с цел включване на човека в обществото, за да не бъде той изолиран вкъщи между четири стени. Относно увредените функции е абсолютно необходимо нова адекватна индивидуална медицинска оценка, която да определя, не случайно повтарям думата ”индивидуално”, нуждата от терапия, помощни средства, медицинските изделия, всичко отново казваме индивидуално според човека и увреждането му. Необходима е адаптация на жилището му, адаптирана работна среда, за да дадем шанс за работа и на хората с увреждания. Необходима е индивидуална оценка на помощните средства, от които се нуждаят хората, защото на този етап на всички хора с увреждания се предоставят едни и същи помощни средства, независимо от това, че те са неподходящи за възрастта, диагнозата. Неподходящите помощни средства могат да усложнят състоянието допълнително. Има случаи на такива деца, които получават допълнително гръбначни изкривявания от неподходящите инвалидни колички, които получават. Искаме да се определи необходимостта от лична помощ – личен асистент за хората, които имат нужда от него. Той трябва да бъде мотивиран да се грижи за лицето. Това ще даде възможност на родителите или близкия в семейството за работи и да не живее в бедност. Всъщност, основното е, че ние не искаме помощи и подаяния, ние искаме да работим, да си плащаме данъците, както ние, родителите на децата с увреждания, така и хората с увреждания над 18 г. , които имат възможност да се реализират, тези, които нямат възможност имат нужда от адекватна помощ, допълни още Мария Начева.
Цялото интервю с Мария Начева можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..