Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митническата война ще накара бизнеса да стане по- конкурентен

Наложените от САЩ мита върху вноса на стомана и алуминий на практика са търговска война - единодушни са повечето наблюдатели. Канада, Мексико, Европейския съюз изразиха опасения от мерките, сезирана бе и Световната търговска организация. По темата,  с поглед и към българското производство, разговаряме с инж. Никола Добрев, председател на Съвета на директорите на КЦМ.

Тезата му е, че Доналд Тръмп прави изпълнява предизборните си обещания и работи за икономиката на собствената си страна, а това е предизвикателство и към останалите да направят бизнеса си по- конкурентен.

Всичко беше премерено от американците в лицето на президента Тръмп – той каза „Преди всичко Америка!” Това не означаваше нищо друго освен това, че трябва да обърне внимание на американската икономика, която беше в голям дисбаланс към глобалната икономика. Мисля, че около няколко стотин милиарда долара беше този дисбаланс и той си постави за задача да го намали и упорито го въвежда и то се вижда. Ние повече обръщаме внимание на външните прояви на тази митническа война, но се вижда, че той вдигна с почти 3 % ръста в щатите на икономиката, намали безработицата, вдигна доходите и то за кратко време, което означава, че той си преследва целта за Америка. Това е показателно.

По отношение на международната реакция и сезирането на СТО Добрев коментира, че Световната търговска организация се командва от  силните държави. Естествено, ако е някоя малка държава направи подобно нещо, Световната търговска организация ще я смели направо. Но в момента мисля, че Световната търговска организация няма да предприеме някакви мерки. Освен това това не е изолиран случай. Ако се върнем в историята почти всички президенти на Америка по един или друг повод  са правили подобни крачки – Никсън, Рейгън особено, мисля, че даже и Обама периодично удряха метлата по един или друг повод, за да оправят нещата вътре в Америка. Така че е едно предизвикателство към глобалната икономика и всяка отделна икономика да преодолява такива перипетии, за да остане конкурентна.

Според Никола Добрев мерките на САЩ са връщане към нормалността, която е изгубеня по пътя на износ на капитали.

Сега вече като бумеранг се  това връща при нея, изнесените капитали спират развитието вътре в самата Америка. Аз мисля, че предизвикателствата всички да станат конкурентни дори при тези митнически бариери и да могат да продават, защото, ето,  виждате Китай не отиде на конфронтация, отиде на споразумение за митническите тарифи, защото те имат интерес да продават.

Прогнозата е, че конкурентност при 25 % мито на стомана също може да се постигне, защото печалбите са сигурно много повече от 25 %, там където се произвежда. А що се отнася до българската икономика

На този етап нашата икономика е ориентирана проевропейски и вътре в общността няма да имаме сътресения. Това ще се отнесе основно към големите производители на стомана и алуминий. Дори реципрочните мерки примерно стомана срещу дънки ми изглежда малко ми изглеждат смешни, но все пак нещо да направят. Що се отнася до нашата българска икономика специално нашата цветна металургия  при другите отрасли няма такава зависимост силна. Пазарите са огромни, ако там нещо не излиза, ще се ориентират към други пазари. Мисля, че в областта на металургията само колегите от Шумен ще имат някакви проблеми, тъй като те са изцяло алуминиево производство, крайно производство и там сигурно ще скочат митата, но там колегите са умни ще намерят изход. Аз мисля, че няма сериозни, стратегически дълготрайни опасности за българската икономика от тази митническа война.

Равновесие няма да може да се постигне, защото равновесието означава застой, спиране, винаги ще има някакви противоречия, винаги ще има битка за първенство и който победи, каза още Никола Добрев. По думите му политиката ако е умна трябва да подпомогне икономиката така, че стане стабилна. 

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39