Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако се появи стратегически инвеститор, той ще идва от Русия

От 10 до 12 милиарда евро би струвала АЕЦ "Белене"

Антоний Гълъбов
Снимка: БГНЕС

А с мъдростта идват и въпросите - за АЕЦ „Белене“ – с 37 годишна история и с пореден рестарт говорим в програма "Точно днес" на Радио Пловдив. 

Доцент Антоний Гълъбов за преобразяването на АЕЦ „Белене“ от гьол в стратегически проект. Какви са политическите измерения?

Гълъбов смята, че АЕЦ "Белене" е капан, защото България беше въвлечена в този проект и в неговото възраждане през 2001 година в правителството на Симеон Сакскобурготски, след като през 1991 година правителството на Луканов спря този проект.

Голямата разлика е, че България беше осъдена от Руската федерация, плати стойността на арбитражното дело, след което придоби два реактора, с което общата сума на разходите е три милиарда евро

Въпросът е: Възможно ли е тази вече  принудително направена инвестиция да бъде развита в нещо друго, или не? 

Отпадането на мораториума би следвало да посочи строеж, но в момента няма кой да строи, каза още доц. Гълъбов. По думите му решението на НС със 170 гласа сочи единствено тест на пазара, от гледна точка на това кой би изявил желание за право на строеж.

Много важно е да бъде съхранен и опазен българският интерес в този проект, смята политологът. Според него става дума също така за дългосрочен капан, в който от ГЕРБ могат да се оттеглят доста от десните им избиратели.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Тоя уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51