Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С новия КТД започва признаването на авторитета на учителите

Колективният трудов  договор в системата на предучилищното и училищното образование бе подписан днес от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и синдикатите. 

Предвидено е увеличение на минималните заплати на учителите и останалите педагогически специалисти от 760 на 920 лева. След него старшите учители и възпитатели трябва да получават стартови възнаграждения от 955 лв., а главните - от 1005 лв. Увеличението е планирано за 1-ви януари 2019-та година, но при добро изпълнение на бюджета, то може да влезе в сила от Новата учебна година.

Допълнителни възнаграждения са заложени и за педагозите, които участват в екипите за обхват и приобщаване на деца и ученици в образователната система. Предвижда се допълнително заплащане за воденето на документация и консултации. 
В документа е записано повишаване на средствата за квалификация на преподавателите, като те трябва да бъдат не по-малко от 1,2 процента от парите за заплати на педагогическия персонал. 

Планува се увеличение още за лекторски часове, безплатна храна в детските градини и за подготвителните групи в училищата, както и за работно облекло на учителите. Продължава и политиката за разкриване на нови работни места в училищата и детските градини за психолози, педагогически съветници или социални педагози, информират от МОН.

Според Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ подписването на новия КТД показва, че  започва демонстрация на признаване на професията и на авторитета на учителя. Това е второ увеличение, което предприема  това правителство. Ако има последователни действия и за в бъдеще, можем да променим статута на учителите и да се върне интереса на младите хора към нея. Задържането на учителите в системата и привличането на нови трябва да бъде ангажимент на правителството. Все още няма притегателни мерки, които да задържат учителите в системата. Касиер или продавач в хранителните вериги все още взима повече от българския учител. 


Синдикатите смятат, че трябва да продължат усилията за разбиването на принципа "парите следват ученика". Необходимо е по- справедливо разпределение на училищните бюджети. В момента има огромни разлики между учителските заплати, но те са безпринципни. Сега виждаме намерение за изравняване. Ние сме за еднакви заплати в цялата страна и след това допълнително финансиране на отделните дейности. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34