Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорът между Македония и Гърция е пример за шовинизъм от див тип

Светът сега е терен на футболна и геополитическа схватка в първенство на световни  играчи с талант, екзотични похвати за попадения в мрежата и доза  национално достойнство.

За схемите на играта през трудните договорки, фаловете при отиграването на плановете и червените картони в голямото геополитическо реалити – по съседски на Балканите по оста Македония – Гърция - България и  по-далече на Изток  - Русия, разговор с  Александър Сиди –  депутат от ПГ „Обединени патриоти“ от ВМРО. 

След това, което видяхме на вчерашния мач като кадри между президента на Русия и саудитския крал, цените на петрола очевидно ще продължават да  растат нагоре, казвам това с чувство за хумор, заяви  Александър Сиди. 

По думите му, вчера за първи път премиерът Бойко Борисов е демонстрирал изключително държавническо поведение и  това, че освен, че може да се прегръща с различни политически лидери, каквато бе заигравката с президента  Румен Радев, още - че може да поддържа политика с всички средства. Досега го виждахме да прави това само с „меките“ средства.

Ние разбира се, не можем да се намесваме във  вътрешно политическите работи на друга държава и срещата между президента и премиера на Македония по най-важния за тях въпрос през последните години изобщо, откакто тя съществува - около 120 секунди заедно с влизането и излизането, показва, че  разговорът е бил абсолютно непродуктивен. По този начин обаче Георге Иванов показва и нещо друго, че политиката, която води Македония по своя път към ЕС, е политика, която България донякъде силово наложи в политиката на Балканите и на ЕС, тя бе сложена от нас на масата с нашето европредседателство. Това е политика по евроинтеграция на Западните Балкани.

Изведнъж Георге Иванов показа, че тази политика не му харесва  и че той търси друг път за Македония. Тогава да бъде така добър да го търси някъде другаде. Пътя, който България предлага, е път към ЕС и НАТО и той минава през решаване спора за името на Македония.

 Щом като Иванов няма идеята, която имаме ние за собствената си държава, тогава той може да бъде добре дошъл във всяка друга държава, която подкрепя неговата политика, но не и в нашата. Това е сигналът, който дадохме вчера на македонското правителство.

Спорът между Македония и Гърция е най-висшата форма на шовинизъм от онзи див тип, който води до войни на Балканите. Гърците и сърбите винаги са били безкрайни шовинисти, особено по отношение на България. Този спор е създаден изкуствено, след като Сърбия и Гърция преди 100 години захвърлиха договора с нас и решиха, че ще имат обща граница покрай Гевгелия.

 Връх на цинизма е да кажеш,   че тази държава трябва да смени своето име,  защото ти имаш на своя територия територия, която се нарича с това име. Гърците заграбиха тази територия от нас преди 100 години  - 1913 г. с Ньойския договор и тя винаги е била изконна част от българското землище, според всички исторически източници. Цинизъм е едни хора да крещят по улиците на Атина и Солун, че Македония е гръцка. Не, тя никога не е била гръцка. Това е върхът на цинизма, когато си откраднал нещо и всячески се опитваш да запазиш заграбеното, обяснявайки, че някой друг е виновен. Това се случва сега между Македония и Гърция.

За нас обаче  е важно този спор да бъде решен и Македония да тръгне по своя евроатлантически път, за да паднат омразните Ньойски граници, за което се борим от 100 години насам. Гърците се опитват всячески да спрат този процес.  В бъдеще те ще имат сериозен геополитически проблем, когато един народ, разделен на две държави, е обединен в рамките на общо европейско семейство.

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28