Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Печелят тези, които инвестират в науката и в учените

Участието ми в знаковата конференция „Храни 2030“ е свързано с приноса на научните изследвания за подобряване качеството на храните. Те са важни за това да имаме устойчива икономика, както и добър здравен статус. 

Срещата е в особено важен период, когато се изготвят насоките за следващия програмен период в ЕС, каза в Аграрния университет- Пловдив Красимир Вълчев, министър на образованието и науката. Той уточни, че предложеният бюджет на следващата рамкова програма за научни изследвания и иновации на Европейския съюз „Хоризонт Европа“, възлиза на 100 млрд. евро, като 10 млрд. евро са предназначени за научни изследвания и иновации в областта на храните, селското стопанство, развитието на селските райони и биоикономиката. 

Средствата са увеличени, въпреки че като цяло бюджетът е рестриктивен, заради напускането на Великобритания, посочи още министърът. Той смята, че това е важна тема, защото ЕК говори повече за качество на храните и устойчивост. Българските университети, научни организации, както малки и средни фирми могат да се включат на конкурсен и проектен принцип до 2021 година. 

Особено важно е, че в Пловдив провеждаме тази конференция, защото тук са университетите и базите за храни и иновации, допълни Вълчев. Той посъветва те заедно да се включват в европейските мрежи, с които да кандидатстват за средствата от ЕС.

По повод на по-ниските заплатите на младите кадри във висшето образование министър Вълчев каза, че темата ще бъде обсъдена в поредица дискусии за стратегиите за развитие със Съвета на ректорите. Той посочи, че сега в държавните университети има два пъти по-високо заплащане в сравнение с училища и детски градини. 

Защо са толкова ниски заплатите на асистентите, е въпрос, който аз задавам на ректорите, те определят дизайна на заплащане, попита Вълчев.

Той предложи схемата да не е така базирана на старшинството, а обратното – например процент прослужено време да е 1,8%, в средното образование е 1%. 

Големите разлики в заплатите на възрастни и млади преподаватели в университетите достигат средно над три пъти, защото са в зависимост от годините, обясни Вълчев. Ръководствата трябва да имат ясни цели за задържане и мотивиране на младите преподаватели.

Няма съмнение, че тези от висшите училища, които сега инвестират в млади кадри , утре ще бъдат добре, това трябва да бъде една от основните цели, смята министърът на образованието и науката. Той посочи, че МОН няма възможност да влияе на системата на заплащане в университетите, но той има апел към всички ректори да насочат внимание към младите преподаватели, защото често ги забравят. 

В работата на форума се включи и българският евродепутат от ГЕРБ ЕНП Владимир Уручев. Той участва в заключителната сесия на конференцията, посветена на храните с хоризонт 2030-та година. Форумът се провежда в Аграрния университет и е под надслов "Храни 2030 - изследвания и иновации за продоволствена сигурност и повишаване на качеството и сигурността на храните и хранителните системи". 

Кой е акценът в работа на Уручев, може да чуете интервюто на Живка Танчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39