На БСП е необходимо в края на българското европредседателство отново да изземе политическата инициатива на вътрешен терен, защото след продължителен период на активност, принудила ГЕРБ да влезе в реактивен режим, се получи изоставане. Това бе благодарение на темата за европредседателството, която бе централна в българския политически дебат. С този вот БСП отново заявява, че е в позицията на активен играч, подчерта политологът Страхил Делийски.
Друг е обаче въпросът, ще успее ли БСП да намери съюзници, ще успее ли да промени нещо в структурата на политическото позициониране. Това са въпросите, чиито отговори ще наблюдаваме в следващите дни.
По думите на Делийски, темата за промени в структурата на кабинета е деликатна за българското общество.
След темата за корупцията, която БСП взеха на въоръжение през януари, това може би е вторият проблем с най-висок интензитет. Не мисля, че точно по тази линия БСП ще успее да забие клин в управляващата коалиция. Не съм дори сигурен, че по тази тема БСП ще намери и други партньори в пленарна зала, които да бъдат достатъчно за това, вотът да има ритуален церемониален характер.
Като причина за скъсяване на дистанцията в подкрепата за БСП и ГЕРБ Делийски посочи понижаването на доверието в ГЕРБ, а не - повишеното доверие в БСП.
Лесно обяснимо е това, като имаме предвид, че в третия си мандат ГЕРБ не предлагат нищо различно и като политика, и като поведение, и като публичен образ на отделните фигури и на партията. На фона на усещането за поредица от различни кризи, очакването, че европредседателството ще прелее доверие към тях, не се случи.
Двете основни партии - ГЕРБ и БСП се радват на относително стабилни избирателни ядра. Въпросът обаче е, какво става с контра ядрата, тези, които не приемат нито ГЕРБ, нито БСП. Това е много по-сериозен въпрос за доверието в българската политическа система, която се крепи на изолирани едно от друго политически ядра, поддържащи усещането за равновесие, независимо, че системата не работи добре.
Като положителен факт Делийски подчерта усилието на президента да заговори на малко по-консенсусен език, въпреки факта, че това бе наложено от самия формат на говоренето.
Това обаче едва ли е сигнал за дългосрочно стопляне на отношенията.
Патриотите се опитват да капитализират участието си във властта с демонстриране на форма на опозиционност. След известен период на спад, те успяват отново да върнат доверието към себе си, заради звученето на темите, които предлагат. Става въпрос по-скоро за комуникация, а не - за политика.
Интересно е каква оценка за председателството ни ще наложи опозицията. - проевропейска или пълно отричане, и от това ще зависи и начинът, по който избирателната периферия ще оцени БСП.
Чуйте повече от звуковия файл:
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..