На БСП е необходимо в края на българското европредседателство отново да изземе политическата инициатива на вътрешен терен, защото след продължителен период на активност, принудила ГЕРБ да влезе в реактивен режим, се получи изоставане. Това бе благодарение на темата за европредседателството, която бе централна в българския политически дебат. С този вот БСП отново заявява, че е в позицията на активен играч, подчерта политологът Страхил Делийски.
Друг е обаче въпросът, ще успее ли БСП да намери съюзници, ще успее ли да промени нещо в структурата на политическото позициониране. Това са въпросите, чиито отговори ще наблюдаваме в следващите дни.
По думите на Делийски, темата за промени в структурата на кабинета е деликатна за българското общество.
След темата за корупцията, която БСП взеха на въоръжение през януари, това може би е вторият проблем с най-висок интензитет. Не мисля, че точно по тази линия БСП ще успее да забие клин в управляващата коалиция. Не съм дори сигурен, че по тази тема БСП ще намери и други партньори в пленарна зала, които да бъдат достатъчно за това, вотът да има ритуален церемониален характер.
Като причина за скъсяване на дистанцията в подкрепата за БСП и ГЕРБ Делийски посочи понижаването на доверието в ГЕРБ, а не - повишеното доверие в БСП.
Лесно обяснимо е това, като имаме предвид, че в третия си мандат ГЕРБ не предлагат нищо различно и като политика, и като поведение, и като публичен образ на отделните фигури и на партията. На фона на усещането за поредица от различни кризи, очакването, че европредседателството ще прелее доверие към тях, не се случи.
Двете основни партии - ГЕРБ и БСП се радват на относително стабилни избирателни ядра. Въпросът обаче е, какво става с контра ядрата, тези, които не приемат нито ГЕРБ, нито БСП. Това е много по-сериозен въпрос за доверието в българската политическа система, която се крепи на изолирани едно от друго политически ядра, поддържащи усещането за равновесие, независимо, че системата не работи добре.
Като положителен факт Делийски подчерта усилието на президента да заговори на малко по-консенсусен език, въпреки факта, че това бе наложено от самия формат на говоренето.
Това обаче едва ли е сигнал за дългосрочно стопляне на отношенията.
Патриотите се опитват да капитализират участието си във властта с демонстриране на форма на опозиционност. След известен период на спад, те успяват отново да върнат доверието към себе си, заради звученето на темите, които предлагат. Става въпрос по-скоро за комуникация, а не - за политика.
Интересно е каква оценка за председателството ни ще наложи опозицията. - проевропейска или пълно отричане, и от това ще зависи и начинът, по който избирателната периферия ще оцени БСП.
Чуйте повече от звуковия файл:
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..