Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужен е кодекс за нуждите на всички хора с увреждания

Бившият социален министър Иван Нейков коментира за Радио Пловдив продъжаващия протест на майките на деца с увреждания  и закона за личната помощ, който не бе приет от тристранния съвет. Според него нещата са по-сложни и глобални, отколкото се представят на хората и въпросът не е в това дали да има един закон или промените да касаят и останалата нормативна база, която урежда правата  на  хората с увреждания.

В цялата тази ситуация изваждането на  един въпрос от гледна точка на емоционалния характер е правно и управленски не добър ход. Признавайки правото и на майките и на останалите хора с увреждания да получат адекватна подкрепа трябва да го направим по начин, по който да не противопоставяме една група на друга група хора с увреждания. В момента ставаме свидетели  на пунически войни. Започваме на говорим за проблеми на децата с увреждания и на възрастните хора с увреждания. Това е грешен ход. Това е улицата без изход, коментира Иван Нейков.

Той допълни, че вече се предлага и се дискутира  готовност от страна на Социалнато министерство да се работи в посока създаване на кодекс на правата на хората с увреждания, в който да залегнат както  нашите международни ангажименти свързани с Конвенцията за правата на хората с увержадния,  Европейска харта и българското законодотелство. 

Трябва да се тръгне към това. Да се тръгне към радикален начин за обхващане на всички проблеми. Това е правилният път. Не е  опит да се отклони проблема, категоричен е бившият социален министър

Спореднего това може да бъде направено в разумни срокове, бързо и да бъдат защитени всички хора.

Начинът, по който ще бъде оказана подкрепата от страна на държавата, трябва да се различава от досегашния механизъм.Сега отделяме някакви пари и ги даваме на хората и държавата се отдръпва. Всъщност  на нуждата,на  крещята нужда на семействата с деца с увреждания или възрастните, ако искаме истински да помогнем, трябва да се направи преценка за конкретния човек от каква услуга има нужда. Тя ще бъде различна за всеки конкретен човек. Системата ще бъде полезна, ако се даде достъп на отделния човек с увреждания до съответната услуга. Не да се дадат едни пари просто така, защото те няма да дадат на конкретния човек онази услуга, от която той реално има нужда, поясни Нейков.

По думите му дори и да се дадат повече пари на майките, тези повече пари няма да направят майките професионалисти, в предоставянето на грижата, от която  детето има  нужда. Социалният асистент оказва професионалната услуга, която е необходима на всяко дете в определена ситуация. Разбира се и майките могат да бъдат обучени за социални асистенти.

И представителните и непредставителните организации на хората с увреждания имат важната задача да уловят проблемите на своята членска маса и да ги представят на институциите. Не трябва да се противопоставят едни на други, а заедно да се търси решение със експертите на социалното министерство.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54