Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС е изправен пред много кризи, но бежанската може да го разруши

След скандал в Народното събрание, стигнал до безредици, премиерът Бойко Борисов представи пред депутатите позицията, която ще защитава в неделя на неформалната среща на европейски лидери за мигрантската политика. 

Борисов настоява за затваряне на външните граници на ЕС и изграждане на мигрантски центрове извън територията му, където ще се преценява всеки един индивидуален случай.

Според проф. Лазар Копринаров - философ, дипломат, политически анализатор, университетски преподавател, ЕС е изправен пред драматично трудна задача, свързана с мигрантската криза. Някои анализатори в Западна Европа лансираха тезата, че ако нещо е в състояние да разруши Съюза, това е мигрантската криза. Тези дни сме свидетели на ожесточени престрелки между Италия и Франция, в Германия, заради бежанската политика, може да се разпадне управляващата коалиция, Вишеградската четворка размаха пръст.

Прогнозата му е, че ще се стигне до някакъв компромис, но не трябва да имаме илюзията, че на срещата в неделя и тази на върха в края на юни на ЕС, въпросът ще бъде решен. Надеждата е по някакъв начин да се очертае философията на решаването на криза. Най- вероятно ще се приеме идеята, лансирана от Юнкер, да се изграждат Центрове извън територията на ЕС и най- вероятно това ще бъде в Либия. Ще се водят преговори с други държави от Северна Африка. Идеята е бежанците да бъдат събирани в тези центрове и там на място да се решава кой е истински бежанец и кой е икономически или друг тип мигрант. Едва след това да се осъществява преминаването в ЕС. Нещо подобно предлага Бойко Борисов. Той го нарича затваряне на границите, но по- скоро става дума за засилен контрол и създаване на този тип Центрове и разширяване на възможностите на ФРОНТЕКС, която защитава външните граници на ЕС. 


Според него, обаче, мигрантската вълна от Африка ще продължава. Става дума за големи демографски диспропорции между Африка и ЕС. Младите хора там са много, бедността, острите и религиозни и етнически конфликти предполагат продължаване на вълната. Множество са причините, които подхранват енергията на хората да се качват на тези лодки и да тръгват към Европа.

Позицията на проф. Лазар Копринаров е, че в следващите дни е необходимо усмиряване на яростта в политическите изказвания на лидерите на отделните страни. По думите му тонът на вътрешния министър на Италия Матео Салвини към френския президент Макрон е недопустим.  Силно съм изненадан от тази ярост към президента Макрон. Това не е тон между партньори. Второ – много е важно да се разбере, че Дъблинското споразумение вече на никого не харесва, а освен това и не функционира, но трябва да бъде заместено с нова формула.

На трето място той посочи възможността ЕС да финансира проекти в държавите от Африка, които да намалят мигрантската жега към Европа. Стъпка по стъпка, капка по капка да се намери вярната посока и постепенното решаване на мигрантската криза.

Според професор Копринаров, въпреки вътрешните противоречия, Германия най- вероятно ще бъде локомотивът за решаването на този въпрос.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20

Форум "Световно образование" идва в Пловдив на 6 октомври

Близо 8% от завършващите средно образование продължават обучение в чужбина, това сочат данните тази година.  Какво ново и къде на образователната карта на ЕС се появяват скрити възможности, говорим с  Николай Христанов , от "Интеграл", те са инициаторите на форум "Световно образование" - есен 2024. На 6 октомври изложението ще бъде в Пловдив и ще..

публикувано на 02.10.24 в 10:39

111 кандидат-депутати се борят за 4 места от Смолянска област

В предаването "Точно днес" на Радио Пловдив Таня Светлинова , говорител на РИК – Смолян, съобщи, че са регистрирали  111 кандидати за народни представители от 27 партии и коалиции. Те ще се борят за 4 депутатски места от 22-ри МИР - Смолян.  Този път имаме по-малко кандидати, на предишните избори регистрирахме 130 кандидати, каза Светлинова...

публикувано на 02.10.24 в 08:23

Откриха новата учебна година в ПУ "П. Хилендарски"

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ откри официално академичната  учебна година. На церемонията в спортната зала на университета на бул. „България“ присъстваха заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева, представители на общинската и областната администрации и много студенти.  Над 4300 са първокурсниците, които ще се..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Проверяват Родопския театър за участие в схемата "Разград"

Окръжната прокуратура в Смолян разследва  неизгоден  договор за разпространение на дейността на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов“ в  Смолян.  Разследването е в начален етпа и е започнало след анализ на доклад от Агенцията за държавна финансова инспекция.  Възложено е на  инспектор при Комисията за противодействие на..

обновено на 01.10.24 в 11:25