Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Външната политика е функция на вътрешната - част от менюто сме

 Продължаващо разцепление, продължаващ проблем с изключително бавно взимане на решения вътре в  ЕС и изчакване дали нещата ще се решат сами, което очевидно няма да се случи, коментира мини срещата на върха в Брюксел по темата за миграцията политическият анализатор Калоян Методиев.

По думите му, сега при всички случаи трябва да се търси радикално и бързо решение, защото ЕС никога не е бил изправен пред такава безпрецедентна криза в своето съществуване, никога не е бил толкова разделен, че да се правят такива  сепаративни срещи, на които много от страните не са били поканени, но и самият президент на ЕС Доналд Туск е бойкотирал срещата.

Виждате колко много проблеми има в лицето на една буря, която се задава относно мигрантския проблем.

По думите на Методиев, европейските лидери са далече от компрос за общо решение.

Страните от Вишеградската четворка имат категорична позиция по темата, към тях се присъединиха австрийците, Италия вече има съвсем нова политическа ситуация и държи категорично да се спре с използването на нейната територия като пристанище на миграцията от Африка.

Всеки вече набляга върху националния интерес, а не толкова върху намирането на общо решение, което прави намирането на решение трудно като изход от ситуацията. Тук включваме и България, и Гърция, които са ай-засегнатите в момента.

България в момента не е фактор в дебата, приоритетите ни потънаха под напора на събитията, въпреки че се говори за нещо още по-важно – общия бюджет на еврозоната.  Това означава изграждане на ЕС вътре в ЕС и аз не виждам нашата позиция.

Притеснява ме и това, че нашият премиер говори много витиевато през цялото време за икономически имигранти. Милионите, които минаха през Балканите през 2015-16 г. и финишираха в Германия, Австрия, Франция и Швеция и трябва да бъдат връщани лека-полека в България, не са икономически,имигранти, а се водят „багащи от война“. Не виждам какво и как ще приемаме и да не се окажем накрая онзи буферен център, за който се говори в Европа и не може да се стигне до консенсус.

Ние не сме на масата на преговарящите от страната на силните държави като позиция, а по-скоро сме част от менюто в момента.

Бих препоръчал българското европредседателство да си изкара последните дни с „нисък“  профил и Правителството вече да се концентрира върху вътрешните проблеми, които са изключително тежки и не търпят отлагане. Натрупаха се много проблеми и доверието към това Правителство намаля.

В това председателство не се разбра, че външната политика е функция на вътрешната. Ако имаш ред вътре, високи доходи, закон, който се спазва, ще имаш тежест и навън, ще ръководиш процеси и ще си реален участник в дебата, ще влияеш глобално и на околните.

Ако някой смята,  че „отвътре“ имаме такава тежест и сме си решили проблемите, тогава можем да бъдем и фактор на Балканите или на европейско ниво. Но ако смята, че имаме наистина твърде тежки проблеми, които не сме решили „вътре“, тогава по тази формула сам може да си отговори е ли сме ние фактор или – не.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58