Изборите в Турция наистина бяха много интересни по една причина – на повърхността изглежда, че победата е много убедителна. Това наистина е така, но всъщност виждаме, че има някои промени в дълбоките пластове на турската политика. Например по време на референдума за промяна на Конституцията по време на през април 2017 големите градове бяха загубени, заяви политическият анализатор Мариан Карагьозов.
В момента алиансът между Партията на справедливостта и развитието и Партията на националистическото действие спечели 25-те най-големи града. В Истанбул с две групи изключения – четири крайбрежни района, които традиционно са запазени за народно-републиканската партия и три кюрдски района. Виждаме много добро представяне в Анкара, Измир, Истанбул. За първи път от години Народно-републиканската партия има доста приличен резултат в кюрдските райони и това не се е случвало от 15-20 години. Виждаме доста размествания.
Друг фактор е, че привърженици на Народно-републиканската партия подкрепиха Демократичната партия на народите, считана за прокюрдска.
Всъщност темата за „демократичната революция“ не е нова. Още през 2010 бяха първите промени на Конституцията, които Партията на справедливостта и развитието наложи и гласува на референдум. Тази партия говори, че те са представители на голяма група от турските граждани, които десетилетия наред са били маргинализирани в рамките на предишния кемалийски режим. Те се позовават на това, че в момента властта не е в ръцете на опекуните, бюрокрацията, армията, цивилния елит, а – в ръцете на народа. Това е много силно послание, което не се е родило вчра и се използва от президента Ердоган.
Турция отдавна е фактор на Балканите. Исторически знаем, че Балканите са арена на сблъсък на вектора Берлин-Виена, от друга страна – Русия и от трета - Османската империя, Турция в моделните времена. Сега Турция е доста заета със случващото се на южната й граница – ситуацията в Сирия и Ирак е достатъчно сериозна и това създава главоболия на турското ръководство.
По отношение на това, какво трябва да прави България, ние винаги е добре да изграждаме собствения си дипломатически и експертен капацитет, подготвяйки специалисти, с каквито винаги сме се гордяли. По Балканите и съседните райони. не е тайна, че нашите колеги и европейски партньори винаги са очаквали от нас една силна експертиза именно по тези съседни региони, които добре познаваме. Колеги журналисти сега ми казват „Вие разбирате и познавате от нас по-добре Турция, така че очакваме от вас силна експертиза“.
Това, че Турция има увеличени геополитически амбиции, е несъмнено от десетилетия. За нас е много важно да знаем какъв е нашия интерес и как можем да го постигнем - с какви съюзи и с каква политика.
Цялото интервю - от звуковия файл:
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..