Пловдивският апелативен съд потвърди присъдата срещу Христо Тиляшев за причиняване на железопътната катастрофа на гара Калояновец през юли 2014 г.
При инцидента загина машинистът на влака Венко Тодоров и бяха причинени средни телесни повреди на четири лица. Наказанието на подсъдимия е намалено от шест на пет години лишаване от свобода, съобщиха от пресцентъра на Съдебната палата.
Магистратите не приемат твърдението на подсъдимия, че причина за произшествието е внезапна промяна на светлинната сигнализация, преди навлизането в гарата. Пред Апелативния съд бяха разпитани двама полицейски служители, които са разговаряли веднага след инцидента с подсъдимия Христо Т. Пред тях той споделил, че преди катастрофата преглеждал книжката за разписанието. Опитал се е да реагира едва, когато колегата му извикал, че преминава входния семафор с над сто километра в час при разрешени четиридесет.
По делото е установено, че от страна на ръководител-движение на гара Калояновец не са допуснати нарушения при подготовката на маршрута за преминаване на влака пътуващ от София за Варна. Шест експертизи са изследвали състоянието на трасето и светлинната сигнализация, а също така и показанията на записващата скоростомерна лента на локомотива. Вещите лица, повторно са потвърдили, че не са установили несъответствия между позициите на гаровите стрелки, състоянието на пулта за тяхното управление и показанията на семафорите.
Апелативните съдии прецениха, че наказанието, наложено на Христо Тиляшев следва да се намали от шест на пет години лишаване от свобода. Подсъдимият до сега не е осъждан, има добри характеристични данни и е преминал на работа в поделение за пътнически превози няколко седмици преди инцидента.
Решението на Пловдивския апелативен съд подлежи на обжалване или протест пред Върховния касационен съд в 15-дневен срок.
Пазарджик отбелязва Деня на народните будители с поредица от тържествени събития, отдаващи почит на просветителите, книжовниците и борците за национално самосъзнание. Празникът започва с шествие до паметника на Св. Св. Кирил и Методи й, където в 18:30 ч. ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност към делото на народните будители. От..
За четвърта поредна година в Пловдив честването на Деня на народните будители започна с шествие от площада пред Хуманитарната гимназия до площад Централен, което бе съпроводено и приветствано с аплодисменти от гражданите по цялата главна улица на града. Преди това Митрополит Николай отслужи празнична литургия и благослови присъстващите..
Възпоменателна церемония в памет на героите, отдали живота си за свободата на България, се състоя в Пловдив на Архангелова Задушница. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи заупокойна молитва за героично загиналите въстаници, опълченци и войници. На церемонията присъстваха кметът на Пловдив Костадин Димитров, командири и..
Моторист е загинал в катастрофа днес на пътя Пловдив - Карлово. Сигналът е получен около 10.30 часа, съобщават от МВР - Пловдив. Близо до разклона за село Царимир мотоциклет се блъснал в друг мотор, който се движил пред него. Екип на Спешна помощ е констатирал смъртта на водача на първото превозно средство, на около 60-годишна възраст. На..
Във връзка с отбелязването на "Месеца на мъжкото здраве“ и като част от кампанията "Здраве за всички“ УМБАЛ "Свети Георги“ – Пловдив организира безплатни профилактични прегледи на простата за мъже над 45 години. Инициативата продължава през целия месец ноември и цели да насърчи превенцията, редовните медицински консултации и ранното откриване на..