Финансистът Румен Гълъбинов с коментар за икономическите новини - за растеж и конкурентоспособност, иновации и дигитализация.
Говорим на фона на констатацията му, че в България за последните 10 г. чуждите инвеститори са загубили доверие в управлението.
Въпреки това от Тракия икономическа зона съобщават, че днес в Куклен правят първа копка на нов завод за авточасти с турски инвеститор.
Приток на инвеститори от Турция, които работят за западноевропейски марки автомобили ще има и занапред, каза Гълъбинов и посочи, че те като цяло търсят диверсификация на производството, защото са най-големите в Европа.
В същото време финансистът отбеляза, че инвестициите в България намаляват, защото редица регулационни режими са или корупционни, или абсурдни, не изпълними и по-тежки, отколкото в други държави от ЕС.
Първите статистически данни сочат, че преките инвестиции са с 50% по-ниски, отколкото през миналата година за първите четири месеца. Румен Гълъбинов смята, че целта през 6-те месеца председателство е била да се привлекат повече инвеститори, но този ефект може да се очаква и през втората половина на 2018-та.
Има заявен интерес, но за съжаление данните показват, че инвестициите в дялов капитал намаляват, както и инвестициите в реинвестирана печалба, те са отрицателни величини, каза още финансистът. По думите му напр. АЕЦ "Белене" е обект, който се строи над 30 години и все още не е открита вярната формула, по която той да стане реалност.
Гълъбинов смята, че инвестиции може да има в енергетиката и търговията на природен газ, като България стане център с хъба "Балкан". Малко рано правителството обяви, че е приключила приватизацията, каза още той. Според него е важно да се мисли за БДЖ, на които железници - пътнически и товарни превози трябва да се намери решение, защото във вида, в който са в момента бъдещето им е неустойчиво.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..