Германското дружество „Фаза 7“ спечели конкурса на фондация „Пловдив 2019“ за изготвяне на идейната концепция за откриващото събитие догодина. Наградата за победителя е 50 хиляди лева.
Компанията, която включва артисти с различни профили е с богато портфолио в организирането на мащабни събития, включително и тържествата, посветени на падането на Берлинската стена.
Спечелилят проект има тема „Всички ние сме цветове“ и предвижда в уикенда преди официалната церемония в целия град да има отворени събития, които да провокират и участие на гражданите. Основен символ на събитията ще бъде гривната, интегрирана и в сцената на официалната церемония. Светлината е друг акцент в концепцията - в различни цветове ще бъдат осветени знакови културни сгради и пространства в града като Капана и Тютюневите складове.
За официалната церемония по откриването на Европейската столица на културата ще се освободи бул. „Цар Борис III“ за два подиума с размери 2 на 125 метра и главна сцена с кула и видимост от 360 градуса. При такава постройка се очаква зрителите да бъдат поне 85 000 души. Самото откриване ще е в подножието на Античния театър, церемонията ще трае 40 минути и ще бъде последвана от двучасово DJ парти.
На база на концепцията, която ще бъде изработена ще се обявят и обществените поръчки за конкретните събития на откриващия уикенд.
Бюджетът, предвиден за пищните церемонии е 2 400 000 лева, каза артистичният директор на "Пловдив 2019" Светлана Куюмджиева. В тази сума ще е и хонорарът на германския артистичния екип.
На следващ етап ще се обявят конкурсите за конкретните събития за откриването.
По думите на Куюмджиева времето до януари догодина не е много, но трябва да стигне за всички предвидени дейности.
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“. Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..
Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..