Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазете се от лятното слънце след 10 часа!

| обновено на 02.07.18 в 16:49

Промяната на интензивността на слънчевото греене започна отпреди 30 години и тази интензивност така нарасна, че днес 80% от ефекта, който оказват слънчевите лъчи върху кожата ни, не е добър, предупреди в интервю за Радио Пловдив дерматологът доц. Румяна Янкова.

Според нея слънцето е добро за нашата кожа до 10 часа сутрин, а след 18 часа през лятото, което всъщност е 17 астрономическо време, още трябва да се ползват слънцезащитни продукти. Доц. Янкова подчерта, че тяхната ефективност е близо 2 часа.

Когато обаче има инфрачервени лъчи и човек се поти, тази защита не е ефиктевна още след 15 минути. Също е проблем, когато до чадъра на плажа има нагрети плочки, например, уточни доц. Янкова.

Тя предупреди, че тънките ризи и блузи осигуряват по-малко от 25% защита на кожата. Това означава, че тези дрехи пазят едва час на слънце Добрите защитни облекла за децата са отдавна актуални в Европа, САЩ и Австралия. Това са плътни тъкани синтетични черни материи, които обаче за съжаление са доста некомфортни за носене, защото пазят от слънчевото греене, но задържат твърде много топлина.

Директното поставяне на парфюми върху кожата може да доведе до нежелана пигментация, каза още доц. Янкова. Затова тя препоръча през летните дни дезодоранти и парфюми да се поставят на места, които няма да бъдат излагани директно на слънчева светлина.

Доц. Румяна Янкова е водещ дерматолог и алерголог. Тя завършва Висшия медицински институт в Пловдив през 1973 г. и е назначена за стажант-асистент, а впоследствие и асистент в Катедрата по дерматология и венерология. Придобива специалност по дерматология и венерология (1979) и защитава дисертация на тема: Методът "кожен прозорец" при проучвания върху контактната свръхчувствителност (1990). През 1993 г. получава научно звание доцент, а от 2000 до 2016 г. е ръководител на катедрата по дерматология и венерология. Дългогодишен завеждащ на сектора по алергология е към МУ - Пловдив. Като преподавател тя се занимава с обучение на студенти по медицина и стоматология, вкл. с англоезично обучение и по международни програми, обучава лекари - специализанти по дерматовенерология и алергология, понастоящем и бакалаври по медицинска козметика, научен ръководител и рецензент е на дисертационни трудове.

Има над 100 публикации в периодични издания, многобройни участия с лекции и доклади в български и международни научни форуми, съавтор е в пет учебника и три монографии, ръководи и участвува в работата по научни проекти. Член е на Борда на съветниците на Института за клинични експертизи - Франция и е съосновател на българския филиал на същия институт. Член е на ръководството на Българското дерматологично дружество и заместник-председател на Секцията по дерматоалергология, както и член на Европейската академия по дерматология и венерология. Оглавява организационните комитети на ежегодни регионални дерматологични конференции, председател е на сдруженията "Дерматология и венерология" и "Сдружение срещу кожния рак". Доц. Янкова е член на редколегията на сп. Дерматология и венерология" и рецензент на редица български и международни дерматологични и алергологични издания.

Понастоящем ръководи Центъра по алергология и дерматология в ДКЦ и УМБАЛ "Пълмед".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54