Националната стратегия за жилищната политика е на сайта на МРРБ за обществено обсъждане. Тя има анализ и критичен поглед към пазара и състоянието на жилищата у нас.
Заместник - министър Малина Крумова очерта проблемите сега - изкривявания и пропуски на пазара, липса на жилища за голяма част от българите, огромен брой празни жилища и в същото време пренаселени жилища, обитавани от повече от едно поколение.
Трите цели - работещ механизъм за адекватно управление и поддържане на жилищния фонд, осигуряване на финансово достъпни жилища, включително чрез подпомагане на уязвими групи за достъп до жилища, изграждане на национална жилищна система, която да развива жилищния фонд.
Един от проблемите са 1 200 000 жилища са годни за обитаване, но не се ползват. В същия момент продължават да се строят нови. Собствениците има на практика не правят нищо с тях и по никакъв начин не влияят на имотния пазар, а могат да го направят.
Представете си, че дори и половината от тях се появят на пазара - това може да повлия е на строителния бум и върху цените на жилищата, което да ги направи по- достъпни.
Малина Крумова коментира идеята тези жилища да се облагат с по- висок данък и така се извадят на пазара. По думите и това е един от начините за повлияване, но не единствен. Зам.- министърът отрече появилите се предположения за едва ли не "национализация" на подобни имоти.
Изграждането на жилищен фонд е основен приоритет на програмата и тук основна роля ще имат общините, които също могат да създадат мерки за раздвижване на пазара и обезпечаване с жилища.
Проблемът с етажната собственост е друг проблем, който третира стратегията. Сега например 35% събират малки вноски от порядъка на 5 лева, а това не е достатъчно за поддръжка на общите части, а това ги отдалечава от нормите, които трябва да бъдат спазвани по отношение на техническите характеристики.
"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай". Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в..
Нови избори ли вещаят 7-те протеста, блокирали центъра на София в деня на свикването на новия парламент? Патова ли е ситуацията с безсилието на политическите лидери и партии да надскочат егото си и да поемат отговорност в името на суверена? Как се слепва счупен обществен договор? В сряда народните представители ще трябва да изберат..
Без значение какъв е типът на диабета, от кога е диагностициран, винаги при всички случаи като част от лечебния план на пациентите започваме с немедикаментозното лечение. Това заяви за програма "Ден след ден" д-р Станимира Станчева, началник на Отделението по ендокринология при „УМБАЛ – Пловдив“. Тя съобщи, че в отделението..
Все още има време за поставяне на противогрипна ваксина. Специално за пловдивски регион грипът идва по-късно, коментира в програма "Точно днес" д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив и член и на националното ръководство на организацията. Имаме време, но началото на грипа идва някъде по..
Ситуацията е много сложна, това напрежение се нагнетява от години. В продължение на 4 години омразата непрекъснато прояждаше нашето общество. Време е политиците и партийните лидери да мислят за народа и държавата, а не де чертаят разделителни линии, да направят всичко възможно тази омраза и конфронтация да спрат. Това коментира народният..