Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да учим децата да четат творбите на Вазов с езика му от XIX век

Човек изпитва наслада, когато се научи да чете на езика, използван някога от дедите му

3
Проф. Боян Биолчев
Снимка: БГНЕС

Писателят проф. Боян Биолчев, бивш ректор на СУ „Св. Климент Охридски“, е носителят на тазгодишната национална Вазова литературна награда. 

От Сопот говорим с проф. Биолчев за книгите, героите им и новите пътища на познание. Днес на 9 юли се навършват 168 години от рождението на Патриарха на българската литература.

Проф. Биолчев каза, че той е чест гост на Сопот и е съратник на хората от града, те са се радвали на наградата му заедно с него. Снощи той е засадил сребърен бор, както повелява традицията в родния град на Вазов.

Има бариера на времето по повод възприемането на творбите на Вазов от младите хора днес, смята писателят. Той уточни, че са изчезнали много от думите, които са били в употреба.  

Биолчев е попаднал на вестник, в който са упоменати всички използвани от Вазов думи. Това са старите, архаични думи, което е много полезно, защото контактът с литературата става когато разбираш абсолютно всичко, когато си потопен изцяло в една обстановка, и в една емоция, а тя е в думата. 

Една дума да липсва и това е пробив в понятийната система, смята писателят. Той отбеляза, че харесва много "Чичовци" на Вазов. Чел съм я може би стотици пъти в различни мои възрасти, и всеки път откривам нови дълбочини, каза Биолчев.

В момента той довършва своята творба "Преселението", повест за изселването на българите от Южна Тракия към морето през 1912-1913 година. Спомените са на хора, преживели това черно събитие, които авторът записва с касетофон.

Сякаш събирах златен прашец, това не можеш да го измислиш като писател, това не е фабула, която да следва себе си, това са кървави парчета живот, каза Биолчев. Опитвам се да запазя истината, доколкото ще ми бъде възможно каза още писателят.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10