Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Договорите от срещата "16+1" са успех за България

За Западните Балкани Далечният Изток не е толкова далечен. Балканите са мостът към Централна и Западна Европа, коментира по повод срещата на върха „16 +1“ д-р Бисер Банчев от Института по балканистика към БАН. Той добави, че глобалният прочит е единственият верен прочит на тази стратегия. Китайците мислят така – в перспектива и с глобален хоризонт.

Представете си един голям китайски кораб със стоки. Той може да влезе в Европа през пристанище Пирея или Ротердам. От Пирея пътят на стоките за Централна и Западна Европа е през Балканите. България е малко встрани от този път, но ние не можем да променим географията си, каза Банчев.
 

Той добави, че китайските инвестиции не са като Дядо Коледа, за когото всеки говори, но никой не го е виждал и посочи като пример бъдещата концесия на летище „Пловдив“. Концесията на летище „Пловдив“ е спечелена от китейски инвеститор, който не можа да спечели концесия за летище „Белград“. Развитието на пловдивското летище като карго терминал е реалистично и персепктивно, смята експертът.

В Сърбия има построени мостове, магистрали, обновени са ж.п. линии, закупен е и телекома. Подобни китайски инвестиции има и в Черна гора. Дори китайците внасят свои работници, ако има съмнение в квалификацията на местните.

Бисер Банчев подчерта обаче, че дребните букви в договорите с китайците трябва да се четат внимателно. Преговорите с китайците са дълги навсякъде в Европа, затова детайлите трябва да се уточняват внимателно и в много посоки.

Дори и част от проектите и най-вече инфраструктурните, договорени на срещата на върха „16 +1“, да не се осъществят, то тази среща и документите, подписани на нея са голям успех за България, защото всяко едно търговско договаряне с партньор е успех, каза още Бисер Банчев.

В заключение той посочи, че китайците, като стара и мъдра нация, знаят, че дългосрочното търговско обвързване води и до засилване на политическото влияние. Просто не им е нужно да започват с него.

Цялото интервю с д-р Бисер Банчев може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54