Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата Тръмп - Путин е победа за руския президент

Българското европредседателство бе добро, смята директорът на Европейския съвет за външна политика

Срещата Тръмп - Путин в Хелзинки ще бъде в известна степен победа за руския президент, защото това беше неговата цел - американски президент да се среща с него и по този начин да демонстрира, че Русия отново е една от Великите сили. 

Иначе от гледна точка на резултати, срещата едва ли ще доведе до кой знае какви. Ще говорим за затопляне на отношенията между САЩ и Русия, които са на много ниска точка и напомнят отношенията по време на Студената война, коментира в интервю за Радио Пловдив Весела Чернева, директор на Европейския съвет за външна политика

Европейските лидери са притеснени най-вече от непредвидимостта на Доналд Тръмп, особено след срещата на Г - 7. По време на дискусиите той се държеше конструктивно, а след това от самолета на американския президент дойде указание да се анулира американската позиция. После той замина да се срещне със севернокорейския лидер Ким Чен-ун. 

Изглежда, че за Тръмп съюзниците и политическите съюзи нямат кой знае какво значение, а се опитва да се наложи от позицията на силата, което плаши Европа, коментира Чернева.

Според нея за Доналд Тръмп днешната среща е опит да вземе позиция по вътрешния дебат за Русия, който тече от доста време. Може би ще се стигне до някакво споразумение относно Сирия, но нито по темата за Украйна или за ядреното разоръжаване, нито санкциите срещу Русия ще има някакъв съществен пробив.

Нарочно се подготвят ниски очаквания от двустранната среща по отношение на Сирия, за да може, ако има някакъв пробив, той да се афишира като успех. Все пак говорим за известно реставриране на режима на Асад в една съвсем съсипана държава, смята директорът на Европейския съвет за външна политика.

Весела Чернева коментира, че българското европредседателство бе добро, защото не усложни разделението и успя да хвърли известни мостове. Макар че не се стигна до съгласие на 27-те по темата "Миграция", българското предложение, като най-компромисно, остава като основа за бъдещи разговори. Не се задълбочиха разделенията по темата разходите за отбрана, санкциите срещу Русия, преговорите по многогодишната финансова рамка - все чувствителни теми за ЕС. 

България успя да постигне успех дори по приоритета си Западни Балкани, по която има доста съпротива в страните членки. Макар че регионът очакваше повече, от гледна точка на Европа България има напредък по тази тема. Видяхме и администрация, която може да се организира и да изнесе такова сложно предизвикателство на европредседателството, смята Весела Чернева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28