Собствеността върху язовирите и тяхната експлоатация бе объседна на работна среща, свикана от областния управител на Пловдив Здравко Димитров в Първомай.
Дискутирана бе и новата категоризация на язовирите по технически параметри, степен на потенциална опасност, контрол и поддръжка.
Предмет на разговорите са и редът и условията, при които зле поддържаните общински язовири да бъдат предадени на новосъздаденото държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“.
В срещата участваха представители на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, на „Напоителни системи“, както и кметове и общински съветници от областта. Коментарът е на инж. Митко Стойчев – главен експерт в Областна администрация, председател на комисиите за проверка на опасните язовири
Промените в Закона са насочени към усъвършенстване на организацията и координацията на действията за предпазване от вредното въздействие на реките и на язвовирите. Обществото е много чувствително специално към язовирите и към наводненията, предвикани от разрушаване на хидротехнически съоръжения.
Към момента на територията на областта има 336 язовира, от които над 80 % са общински – над 250, 29 са собственост на „Напоителни системи“, 44 – на сдружения за напояване, има 3 частни язовира и 1 – собственост на земеделска кооперация.
За първи път Законът прави нова класификация по техническите параметри на язовирите, като ги класифицира на „големи“ и „малки“. Всички те подлежат на контрол, с изключение на много малка част, които са с много малки размери, предвид на това, че при разрушаването им не се очаква никакъв негативен ефект нито за населението, нито за инфраструктурата.
По думите на инж. Стойчев, у обществото има създадена грешна представа за категорията „потенциално опасни язовири“. Критериите, по които те ще бъдат класифицирани, предстои тепърва да бъдат детайлизирани и в срок от 6 месеца да намерят отражение в подзаконовата нормативна уредба.
Това, че попадат в тази категория, това е в зависимост от очакваните най-лоши последици при освобождаване на съхраняваните в тях води. Това не означава обаче те са опасни по технически параметри и че сега крият риск.
Цялото интервю - звуковия файл:
Близо 50 000 къса контрабандни цигари откриха митническите служители на Летище Пловдив при проверка на личен багаж на пътник, заминаващ за Великобритания. Проверката на чекиран багаж – три пътнически сака, е извършена с рентген. Във всяка от чантите са били поставени по две машини за чай. След разглобяване на машините е установено, че в..
Близо 50 000 къса контрабандни цигари откриха митническите служители на МП Летище Пловдив при проверка на личен багаж на пътник, заминаващ за Великобритания. Това е настанено при щателна проверка, включително с рентген, на чекиран багаж – три пътнически сака на български гражданин, пътуващ за Лондон. Във всяка от чанти бяха добавени по две..
Община Пловдив обяви обществени поръчки за санирането на 18 жилищни сгради в „Южен“ и „Източен“. Финансирането е по програмата за безплатно устойчиво обновяване на жилищния фонд. Стойността на поръчката за район „Източен“ е 18 740 105 лева, а за район „Южен“ – 12 418 981 лева, като цените са без ДДС. Крайният срок за подаване на документи е 19..
Малко над 234 300 000 лева без ДДС струват 4 спешни договора за строително-монтажни работи на летище "Граф Игнатиево". Това е посочено в отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев. През октомври миналата година Министерството на отбраната е поканило фирмите, а за първи път от обявяването на първата строителна..
Нови по-високи такси за модернизирания плувен комплекс „Младост“ гласуваха на сесията днес пловдивските съветници. Увеличението е с между 25 и 50% спрямо таксите в стария плувен басейн. То е съобразено с обновената база, която отговаря на всички европейски изисквания. Актуализацията на цените бе направена преди откриването на басейна в края на..