Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Птичият грип" да не се трансформира като "патешки"

На 21  юли в Раковски се събрахме почти всички членове на професионалната организация на производителите на водоплаващи птици в България по повод заповедта на БАБХ от 16.07, в която има моменти, които ни притесняват., заяви  Иван Йовчев - съпредседател на Професионалната организация на производителите на водоплаващи.  Сред тях са:

„Всяко  транспортно средство, превозващо птици, непосредствено след разтоварването им, да се измива и дезинфекцира от лицензирана за целта фирма - оператор". 

На ден излизат около 100 камиона, означава ли това, че навсякъде трябва да тръгнат фирми да лицензират тези коли? Къде са били те и какво ще донесат на съответната ферма?  Няма и гаранция, че с дезинфекционните средства, които те ползват, няма да пренесат заразата.  Всеки си извършва дезинфекция преди и след разтоварване на птиците и не е необходима лицензирана фирма за това. Нямаме против обаче при наличие на инфлуенца,  тази дейност да се извършва от лицензирана фирма-оператор.

Йовчев посочи още, че при доказано наличие на антитела, което се следи на всеки 21 дни с доброволен мониторинг от страна на фермерите  с изследване на кръв от животните в базите, засегнатата база да бъде затваряна. Не е посочен обаче размерът на обезщетението и изобщо ще има ли такова.  

Несъгласие фермерите изразяват и с друг текст – в случай на инфлуенца, обектът ще бъде населен  по капацитет с бройлери, а става въпрос за пробни животни в обекти предвидени за патици, което според Йовчев, е пълен абсурд.

Фермерите настояват още всяка заповед, касаеща бранша, да бъде обсъждана и с неговите представители.

 Не бива птичият  грип да бъде трансформиран като „патешки“, каквато тенденция се отчита и ще доведе до затваряне на фермите.

Йовчев уточни, че засега оставката на изпълнителния директор на БАБХ д-р Дамян Илиев не е  поискана от тях, но това ще стане факт, ако исканията им не бъдат чути.

Интервюто – от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Чепеларе започва фестивалът EX ANTE

От днес до неделя в Градския парк на Чепеларе ще се проведе фестивалът EX ANTE. Инициатор е Георги Стоев , автор и водещ на подкаста за икономическо мислене EX ANTE по Радио Пловдив. Той съобщи, че ще очаква в трите дни приятели и последователи на подкаста за среща на живо с него и всички, които са участвали в създаването на трите сезона..

публикувано на 15.08.25 в 08:31

Безработицата в Пловдив при младите до 29 години се покачва

Как се движи младежката безработица в средата на лятото ?  В Пловдив експертите отразяват леко покачване на процента безработни, а в региона има спад. За новите програми финансирани от ОП "Развитие на човешките ресурси" и мерките на МТСП - научваме от  директорите на  Бюрата по труда в Пловдив  и в  община Марица   -  Иванка Власева  и..

публикувано на 15.08.25 в 07:05

Стотици поклонници в Бачковския манастир за Голяма Богородица

В навечерието на празника Голяма Богородица - 15-и август, в Бачковския манастир пристигат стотици поклонници от страната и чужбина. Те се включват в службите за утрешния храмов празник на манастирската църква „Успение Богородично“, където се пази чудотворната икона „Св. Богородица – Елеуса“.  За нея е отредено специално място - вдясно от..

публикувано на 14.08.25 в 17:28

Устойчиво позитивен е трендът в нагласите на хората за еврото

Стабилизиране на подкрепата за присъединяване на България към еврозоната отчитат данните от третото национално представително проучване "Присъединяване на България към еврозоната", проследяващо тенденциите при нагласите на гражданите и бизнеса в България по темата към този юли.  При гражданите съотношението на положително спрямо отрицателно..

публикувано на 14.08.25 в 12:00

Потребителската кошница трябва да определя и линията на бедност

КНСБ настоява да се промени методиката на определяне на линията на бедност. Според Теодора Пачеджиева - икономически анализатор на синдиката, в  момента тази линия се определя на база на общата инфлация, която излиза със забавяне. Предложената за 2026 година линия на бедност е 764 лева, но по думите на анализатора тя не е актуална.  "Проблемът..

публикувано на 14.08.25 в 11:37