Проектирането и строителството на нова оперна сграда не е сред обичайните ангажименти на българските архитекти и строители. Задача – въпрос на експертност, талант, оригиналност, уместно градоустройствено решение, престиж, емоции – т.е. всичко в неравния път към изпълнението на задачата.
Такава сграда обаче, която се възприема като сивмол на културния потенциал на обществото, все още липсва в града, който ще бъде емблема на европейската култура само след пет месеца. И защото в Пловдив темата има и силно политически привкус, дни преди дебата в местния парламент за събарянето на бившия партиен дом, в съответствие с идеята на ИК „Дом за Пловдивската опера“ и изграждането на нова сграда на същото място, търсим позициите на „Съюз за Пловдив“ и на БСП в лицето на техните лидери Дани Каназирева и Красимир Трифонов.
Пловдивската опера е прекалено сериозен въпрос, за да бъде решаван набързо, без сериозно обсъждане в разгара на отпускарския сезон. Не зная на кого е нужно в средата на лятото да разделя обществото с тази тема и на фона на всички продължаващи години наред ремонти, които все още не са завършени. Абсурдно е сега да се поставя за обсъждане тази толкова важна за града тема, заяви Каназирева.
Сигурно има аргументи за това, сградата да бъде съборена, но зад тази добра инициатива отново се опитват да ни пробутат спорно управленско решение. Гледката към Родопите и премахването на този социалистически архитектурен мастодонт са добър повод. Преди това обаче вносителят трябва да отговори на въпроси като: колко ще струва и колко време ще отнеме това, къде ще бъдат прехвърлени всички ведомства, намиращи се там, ще попречи ли актът на реализирането на проекта на площад „Централен“, има ли отдолу археология и т.н.
Към момент тази тема за нас се явява фалшива тема, считам, че е обсурдно да я обсъждаме точно сега. Нашата група „Съюз за Пловдив“ досега не е търсена по въпроса, има редица проекти, сред тях и инфраструктурни, които все още чакат да бъдат завършени. Фалшива тема, която цели разделение на обществото, подчерта Каназирева.
БСП ще вземе политическо решение във връзка с предложението на кмета и ИК „Дом на Пловдивската опера“ на съвместно заседание с ИБ и общинските съветници, заяви лидерът на БСП Красимир Трифонов. По думите му, предложението е неуместно, защото за пореден път администрацията показва непоследователност в решенията си свързани с инфраструктурата на града.
Той припомни, че за реконструкцията на сградата на бившия партиен дом се говори поне от 5 години и всички са останали с впечатление, че реконструкцията започва.
Изведнъж се появява една идея, която кметът прехвърля на ОбС на Пловдив. Той е длъжник на пловдивчани с обещанията си, че ще бъде построена опера, бяха предложени и варианти, но Правителството и ОбС промениха мнението си. На пръв прочит според нас перфектното място за Дом на Пловдивската опера е в ЖР „Тракия“. Считаме, че операта трябва да бъде някъде в периферията на града, тъй като там има много свободни площи, а в центъра и в момента гражданите са затруднени да паркират колите си.
Ако трябва да говорим за политика обаче, не мисля, че ние като партия можем да сме „за“ да бъде бутнат партийния дом, подчерта Трифонов.
Той коментира и целта на проведеното през уикенда национално съвещание на БСП, на което бе обсъден нейният проект „Визия за България“.
Държавата не може да абдикира от икономиката, ние поддържаме тази теза, че има сектори в икономиката, които трябва да останат под контрол, макар и частичен, на държавата. Такава е и практиката в Европа, не го правим от носталгия. Надяваме се гражданите да дискутират този документ, който не е идеалният, но засяга важни проблеми в държавата.
БСП във всеки един момент е готова за избори, дори и предсрочни, каза още Красимир Трифонов.
Интервюто – в звуковия файл:
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..