Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По- силната лява ръка не е заради ген, а модел на подражание

През 1984 г. Международната конфедерация на леворъките в знак на протест срещу устроения за десноръките свят обявява 13 август за Международен ден на хората, които работят с лава ръка.  Левичари са от 3 до 10% от хората в света.  Сред известните от тях са Аристотел и Ницше, Леонардо да Винчи, Рафаело, Микеланджело, Никола Тесла, Сергей Рахманинов, Хитлер, Луис Карол и Ханс Кристиан Андерсен. В областта на технологиите най-известен левичар днес е създателят на „Майкрософт" Бил Гейтс, а в областта на киното - Анджелина Джоли.

За това навик или предопределеност е левичарството разговаряме с психиатър д-р Веселин Герев. Въпреки популярните теории, той смята, че по- силната лява ръка е модел на поведение, който се копира и подражава. 

В семейства на левичари и децата са левичари. Детското поведение се формира именно чрез подражание, уточнява д-р Герев.

В по- зряла възраст започва да действа съпротивата срещу сепарация и затова хората със силна лява ръка се мотивират да отстояват правата си.

Успешни са левичарите в спорта, защото в дисциплини като фехтовка, бокс, тенис...Там съперниците силно разколебават и объркват стереотипа на противниците си.

В подкрепа на тезата си, че навиците се създават с упражнение е примерът с художника Златьо Бояджиев, който има два периода в творчеството заради преживян инсулт, който го принуждава да развие и лявата си ръка.

Д-р Герев се въздържа да даде съвет към родителите на деца, които си служат с лява ръка, по- добре отколкото с дясната. Всяка препоръка би била насилие, а това не е добре.

Чуйте повече в прикачения звуков файл на интервюто.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10