Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Илчевски за книгата си "Записки от селската кръчма"

 Униклно зачетен се чувствам,  каза  Николай Илчевски  за двете предпремиери на новата си книга "Записки от селската кръчма" в две родопски села.

В селата Турен и Павелско, разказва Илчевски,  приеха  представянето на книгата като празник. Чак ми е неудобно. И ще повярвате ли, в тези села хората  купуваха по две книги, освен за себе си, и още една  книга за подарък. На тези срещи си изплакахме някои мъки за България и се възрадвахме оттова, което става в България.

Те те посрещат като държавен глава, някъде с питка и носии,  а аз не съм свикнал да мисля така за себе си,  до такава степен им липсва културата и контакта с творческата част от обществото, която за съжаление е съсродоточена в големите градове и си битува там, и всъщност е скъсала корена си, но това е друга тема за литературата...

Историите в книгата са събирани  в различни български  села и са представени в 88 разказа.  

Това беше 10-годишно пътуване в душата на българското село. Оставих историите първични, борих се със себе си за всяка дума, преправях заглавия, но не и факти. Описах една част от България. Живата част. 

Бългрският селянин смята винги своята кокошка за щраус. т.е. онзи уклон на българина, да не се дава никому, да бъде смел и да е курназ, и да се пери като петел, това е идеята и за  корицата на книгата, която е отправка и към съдържанието. 

Кръчмата е съвременния Метрополитън опера на селото. 

В книгата 98 процента са истински случки, но е сериозна книга, за философията на съвременния български селянин, с много хумор. И най-големите драми в кръчмата се споделят с шега.  Психоаналитиците биха измрели от глад по селата. Селянинът живее добре, защото е близо до истинските принципи на живота.  В един разказ, възрастна жена всяка сутрин, взима оставените пред вратата и пръчки, начупва ги, за да ги изсуши за печката. Това е разказ, наречен "Машината," за възрастните хора, които за да не ръждясвят, имат нужда от работа и някой  да ги обича,  и това е разсъждение за възрастните хора, които, ако  бъдат оствени  без работа, умират, ръждясват. Това са машините, в най-хубавия смисъл на думата, които, ако искаме да живеят по-дълго и да ги обичаме, трябва да им създаваме занимания. 

Историята в  "Тигър на две колела",  разказва за един човек, който  вози в една касетка от хляб кучето си,  когато отива на работа в съседното село, за да не се уморява, като тича пет километра. А те работят заедно под слънцето, той е пастир на стадо крави...


Цялото интервю с Николай Илчевски е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Блясъкът на Филипопол" оживява на Източната порта

Пловдив със своите исторически нива ще е в центъра на фестивала "Блясъкът на Филипопол", за шестото издание на инициативата на сдружението за исторически възстановки "Филипопол" говорим с председателя му  Красимир Джамбазов . Той разказа, че в четири поредни уикенда ще се проведат събитията от фестивала за история, етнология, култура, занаяти,..

обновено на 29.05.25 в 10:22

Открива се 19-ят фестивал „Черната кутия“

Артисти от шест държави пристигат в Пловдив за 19-тото издание на Международния фестивал за театър и съвременен танц „Черната кутия“, който се открива тази вечер и ще продължи до 11 юни. В него участват артисти от Франция, Италия, Нидерландия, Германия, Англия и България, а спектаклите ще бъдат представени на сцените на Драматичния и Държавния..

обновено на 29.05.25 в 09:36

Фолклор и класика в „Гласове и струни“ на Античния театър

Нова, изцяло акустична версия на песента „Вятъра“ ще изпълнят „Молец“ с „Мистерията на българските гласове“ на концерта тази вечер на Античния театър в Пловдив. В изпълнението на песента ще се включат и музикантите от „Куатро квартет“. Междувременно, завладяващата песен „Вятъра“, която „Молец“ и „Мистерията“ записаха миналата година, бе..

публикувано на 29.05.25 в 07:01

Млада художничка с красива изложба в Радио Пловдив

Дипломантката от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ Мария Драганова открива самостоятелна изложба в културния център на Радио Пловдив.  Младата художничка е специалност рекламна графика на випуск 2025. В изложбата обаче представя предимно живописни картини – природа и натюрморт.   Освен това са изложени и няколко нейни плаката..

публикувано на 28.05.25 в 07:06

Пловдивският театър копродуцира спектакъл за фестивала в Авиньон

Драматичен театър – Пловдив стигна до най – мечтаната сцена, която диктува театралните тенденции в света – фестивала в  Авиньон, Франция. Пловдивската драма е официален копродуцент на спектакъла „Разстоянието“ от Тиаго Родригес, с чиято премиера на 7 юли ще бъде открито тазгодишното издание на фестивала. Т ова съобщи директорът на Пловдивския..

обновено на 27.05.25 в 15:21