Униклно зачетен се чувствам, каза Николай Илчевски за двете предпремиери на новата си книга "Записки от селската кръчма" в две родопски села.
В селата Турен и Павелско, разказва Илчевски, приеха представянето на книгата като празник. Чак ми е неудобно. И ще повярвате ли, в тези села хората купуваха по две книги, освен за себе си, и още една книга за подарък. На тези срещи си изплакахме някои мъки за България и се възрадвахме оттова, което става в България.
Те те посрещат като държавен глава, някъде с питка и носии, а аз не съм свикнал да мисля така за себе си, до такава степен им липсва културата и контакта с творческата част от обществото, която за съжаление е съсродоточена в големите градове и си битува там, и всъщност е скъсала корена си, но това е друга тема за литературата...
Историите в книгата са събирани в различни български села и са представени в 88 разказа.
Това беше 10-годишно пътуване в душата на българското село. Оставих историите първични, борих се със себе си за всяка дума, преправях заглавия, но не и факти. Описах една част от България. Живата част.
Бългрският селянин смята винги своята кокошка за щраус. т.е. онзи уклон на българина, да не се дава никому, да бъде смел и да е курназ, и да се пери като петел, това е идеята и за корицата на книгата, която е отправка и към съдържанието.
Кръчмата е съвременния Метрополитън опера на селото.
В книгата 98 процента са истински случки, но е сериозна книга, за философията на съвременния български селянин, с много хумор. И най-големите драми в кръчмата се споделят с шега. Психоаналитиците биха измрели от глад по селата. Селянинът живее добре, защото е близо до истинските принципи на живота. В един разказ, възрастна жена всяка сутрин, взима оставените пред вратата и пръчки, начупва ги, за да ги изсуши за печката. Това е разказ, наречен "Машината," за възрастните хора, които за да не ръждясвят, имат нужда от работа и някой да ги обича, и това е разсъждение за възрастните хора, които, ако бъдат оствени без работа, умират, ръждясват. Това са машините, в най-хубавия смисъл на думата, които, ако искаме да живеят по-дълго и да ги обичаме, трябва да им създаваме занимания.
Историята в "Тигър на две колела", разказва за един човек, който вози в една касетка от хляб кучето си, когато отива на работа в съседното село, за да не се уморява, като тича пет километра. А те работят заедно под слънцето, той е пастир на стадо крави...
Цялото интервю с Николай Илчевски е в звуковия файл.
Драматичен театър – Пловдив стигна до най – мечтаната сцена, която диктува театралните тенденции в света – фестивала в Авиньон, Франция. Пловдивската драма е официален копродуцент на спектакъла „Разстоянието“ от Тиаго Родригес, с чиято премиера на 7 юли ще бъде открито тазгодишното издание на фестивала. Т ова съобщи директорът на Пловдивския..
Младата пловдивска поетеса Теодора Сукарева-Теа спечели конкурса „До 40“ с ръкописа си „Тя беше там“. Това е второ издание на конкурса за стихосбирка, обявен от пловдивския многоезичен литературен сайт Plovdivlit в началото на неговата 9-а година. За наградата се бориха 10 ръкописа. Жури в състав доц. Елка Димитрова, Антон Баев..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 24.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Черноризец Храбър. За буквите. 122 стр., ок. 4А, Сдр. „Българска история“, 2025. Петър Маринов. Литературна мозайка- 258 стр., 3А, Екобелан, 2025. Владко Мурдаров. Разни нови съвети за чуждите думи. 168..
Азиз Шакир-Таш представя последния си роман „Ниският полет над думите “ в клуб „Петното на Роршах“, в рамките на „Пловдив чете“. В книгата става въпрос за съдбите на родители на диагностицирани с аутизъм деца, които водят битка за всяка тяхна дума и за спасението на душите си. Модератор на срещата ще бъде Бехрин Шопова. Азиз..
За своята 60 годишнина хор „Тримонциум“ ще изнесе поредица от 4 концерта в Пловдив и ще вземе участие в 2 международни хорови фестивала, съобщи в програма "Точно днес" диригентът на формацията Ваня Атанасова. По думите й най-важното събитие, свързано с годишнината, ще бъде Тържествения концерт на 31 май 2025 г., с от 18.30 ч. в..