Дебатът за проекта за новата сграда на дружеството на Пловдивските художници намирам за нормален и полезен и аз много се радвам, че има гражданска активност, каквато пловдивчани винаги са проявявали при обсъждане на важни събития. За съжаление, проектът се наложи да бъде представен на етап, в който не беше съвсем завършен, защото се бързаше, заради представянето му на сасията на ОбС. Знаем, че има нужда той да бъде прецизиран и се работи върху това, заяви арх. Петкана Бакалова.
По думите й, самата тя счита, че би могло да има и по-добро решение по отношение на намиращите се обекти в съседство. За това обаче е необходимо известно време и никой не се съмнява, че е необходимо прецизиране.
А по отношение на пространството между сградата и „Гладстон“ ,смея да твърдя, че съм изследвала това пространство и обеми неведнъж. Бях поканена преди време да направя проект за Дружеството на художниците, който в интерес на истината, те не одобриха.
Истината е, че се опитах да обособя максимално пространство пред сградата, но мястото там не е достатъчно да събере подобна сграда и да се оформи пред него и добро площадно пространство.
То се получава с ширината на улицата и няма как да проработи и аз се опитах да го понижа амфитеатрално, да го откъсна от улицата, но не се получи особено удачно. Да, сградата стоеше по-монументално, но художниците искаха пред нея пространство, което „да работи“ на практика за тях, то не се получи.
Арх. Бакалова подчерта, че в концепцията, представена от арх. Тодор Узунов, върху която работят съвместно, има заряд. Въпросът е в конкретното овладяване на архитектурното решение.
Определено смятам, че никакъв шанс няма пред залата да се получи голям площад, но това, което е предложено в концепцията на колегата за обособяване на две по-малки площадчета, едното от които – открито, може да работи много добре. Трябва само да се овладее, заяви арх. Бакалова.
В старата галерия преди много години имаше магазин за художествени материали и той функционираше добре. Проблемът основно е, че нямаше публичност и дебат и решението е тях да ги има най-напред в Камарата на архитектите експертно, а след това – и публично. След това трябва да се дават предписания от общинската администрация. Иначе ще влезем в същия „филм“, в който се взима еднолично решение от страна на общината и на г-н Тотев, реагирайки на настроенията в обществото.
Хората, които трябва да се изкажат по задачата, са експертите – в лицето на архитектите, в лицето на художниците и след това да има обществено обсъждане, в което гражданите да приемат или да отхвърлят сградата. Не мисля обаче че е редно това да става еднолично от страна на общинската администрация.
Арх. Бакалова определи като огромен проблем отсъствието на обявен конкурс за знаковите обекти в града. Конкурсът е единствената форма, която легитимира проектното решение. Друг е въпросът, че понякога конкурсите завършват с решения, които не се харесват на гражданите или на колегите, но в случая това беше най-легитимната форма за тази сграда, както и за площад Централен. Това е най-доброто за всеки автор да си извоюва мястото достойно, а не да бъде поканен на определен етап.
Ще настоявам в рамките на няколко дни проектът да бъде прецизиран, след което да бъде представен на архитектурния съвет към Камара на архитектите – Пловдив с или без участието на художниците, след което да има обществено обсъждане в широк формат, когато са ясни насоките и чак след това да говорим за конкретните виждания на г-н Тотев.
Чуйте интервюто от звуковия файл:
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..