Дебатът за проекта за новата сграда на дружеството на Пловдивските художници намирам за нормален и полезен и аз много се радвам, че има гражданска активност, каквато пловдивчани винаги са проявявали при обсъждане на важни събития. За съжаление, проектът се наложи да бъде представен на етап, в който не беше съвсем завършен, защото се бързаше, заради представянето му на сасията на ОбС. Знаем, че има нужда той да бъде прецизиран и се работи върху това, заяви арх. Петкана Бакалова.
По думите й, самата тя счита, че би могло да има и по-добро решение по отношение на намиращите се обекти в съседство. За това обаче е необходимо известно време и никой не се съмнява, че е необходимо прецизиране.
А по отношение на пространството между сградата и „Гладстон“ ,смея да твърдя, че съм изследвала това пространство и обеми неведнъж. Бях поканена преди време да направя проект за Дружеството на художниците, който в интерес на истината, те не одобриха.
Истината е, че се опитах да обособя максимално пространство пред сградата, но мястото там не е достатъчно да събере подобна сграда и да се оформи пред него и добро площадно пространство.
То се получава с ширината на улицата и няма как да проработи и аз се опитах да го понижа амфитеатрално, да го откъсна от улицата, но не се получи особено удачно. Да, сградата стоеше по-монументално, но художниците искаха пред нея пространство, което „да работи“ на практика за тях, то не се получи.
Арх. Бакалова подчерта, че в концепцията, представена от арх. Тодор Узунов, върху която работят съвместно, има заряд. Въпросът е в конкретното овладяване на архитектурното решение.
Определено смятам, че никакъв шанс няма пред залата да се получи голям площад, но това, което е предложено в концепцията на колегата за обособяване на две по-малки площадчета, едното от които – открито, може да работи много добре. Трябва само да се овладее, заяви арх. Бакалова.
В старата галерия преди много години имаше магазин за художествени материали и той функционираше добре. Проблемът основно е, че нямаше публичност и дебат и решението е тях да ги има най-напред в Камарата на архитектите експертно, а след това – и публично. След това трябва да се дават предписания от общинската администрация. Иначе ще влезем в същия „филм“, в който се взима еднолично решение от страна на общината и на г-н Тотев, реагирайки на настроенията в обществото.
Хората, които трябва да се изкажат по задачата, са експертите – в лицето на архитектите, в лицето на художниците и след това да има обществено обсъждане, в което гражданите да приемат или да отхвърлят сградата. Не мисля обаче че е редно това да става еднолично от страна на общинската администрация.
Арх. Бакалова определи като огромен проблем отсъствието на обявен конкурс за знаковите обекти в града. Конкурсът е единствената форма, която легитимира проектното решение. Друг е въпросът, че понякога конкурсите завършват с решения, които не се харесват на гражданите или на колегите, но в случая това беше най-легитимната форма за тази сграда, както и за площад Централен. Това е най-доброто за всеки автор да си извоюва мястото достойно, а не да бъде поканен на определен етап.
Ще настоявам в рамките на няколко дни проектът да бъде прецизиран, след което да бъде представен на архитектурния съвет към Камара на архитектите – Пловдив с или без участието на художниците, след което да има обществено обсъждане в широк формат, когато са ясни насоките и чак след това да говорим за конкретните виждания на г-н Тотев.
Чуйте интервюто от звуковия файл:
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..