61-та книга на Павлина Павлова "Петър Дънов - Спасителят" издание на "Захари Стоянов", от днес е на книжния пазар.
Тя е провокирана от един разговор - случаен, както казва авторката, която до този момент не е знаела нищо за Петър Дънов.
Предизвикателството за написването на книгата от близо 600 страници, е ролята на Дънов за спасяването на българските евреи. Тя разказва, че когато е издадена заповедта за изпращането им в лагерите на смъртта, и започват вълнения и опити това да не се случи, царят, който единствен може да отмени тази заповед " изчезва" и никой не може да го открие. Тогава Дънов, за който е известно, че е имал и ясновидски способности, и при когото отиват за помощ, казва, че царят се намира в двореца си в Кричим. Оказва се, че той наистина е там. И кагато отиват при него, първият въпрос, който задава е "Кой? Кой каза, че съм тук?"
Това, което ме порази е, че Петър Дънов е възпитавал цели поколения млади хора, като ги е учил да стават рано и да посрещат слънцето, не един ден в годината, а всеки ден от 22 март до 22 септември, да се образоват, да си помагат и да се обичат, без завист и злоба, учил ги е на висок морал, на лична хигиена, да са добри хора.
Освен че Дънов на два пъти спасява от арестуване Георги Димитров, с когото са били съседи, книгата разказва и за други известни личности, които са били негови последователи, или са общували с него, като Иван Вазов, Стоян Михайловски и Мара Белчева, Пако Рабан. Художникът Борис Георгиев е нарисувал портрет на Учителя, а след това той е рисувал и Айнщайн, чиито думи за Петър Данов са: "Цял свят се прекланя пред мен. Аз се прекланям пред Петър Дънов".
Цялото интервю с Павлина Павлова е в звуковия файл.
Сборната изложба „Дядо Коледа и приятели“ ще бъде традиционно открита в Къщата на мексиканската графика в Стария Град. По традиция събитието обединява желанието на авторите да заразят пловдивчани с цветове и настроение в навечерието на Коледните и Новогодишни празници чрез техните творби, създадени според предпочитанията им – живопис, графика,..
Изложбата „Аcqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910-2024“ в галерия „Капана“ представя произведения, архиви и документален материал от всички единадесет участия, с които България се е явила в най-стария и най-престижен международен форум на изкуството в света от неговото основаване в края на 19 век..
28-то издание на ежегодния фестивал за българско документално и анимационно кино „Златен ритон“ стартира в Пловдив. До 19 декември в конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта в залите на Lucky Дом на киното. Старт на..
Премиера на новата стихосбирка на Анна Мария Петрова-Гюзелева ще се състои в Дружеството на пловдивските писатели от 17,30 ч. Книгата е озаглавена „Сидхарта-Буда, събуди ни“. Поетесата, журналистка и актриса ще бъде представена от модератора на събитието Живка Аджеларова. Освен на актьорското и хореографското поприще Анна Мария се изявява и в..
„Коледата на Пин и Поли“ е премиерното заглавие на най-добрия куклен театър в България за 2023 г. – Пловдивският. Датата на представянето е 12 декември. Режисьор и автор на пиесата е Евелина Кьосовска. Куклите и сценографията са дело на Виржиния Петкова, Пламен Мирчев – Мирона е композитор на музиката. В актьорския екип на спектакъла са Ламбрети..