Протестиращи затвориха от 11.00 за два часа главния път Смолян – Пловдив в защита на Районната прокуратура в Чепеларе. Те развяха българското знаме и издигнаха плакати с питане към Висшия съдебен съвет: " Какво следва след закриването на прокуратурата"? От двете страни на главния път се образуваха опашки от чакащи автомобили, които се пропускаха през 20 минути.
Протестиращите носеха тениски с лика на капитан Петко Войвода - освободителя на Чепеларе, българското знаме, издигнаха плакати с призив: "На бунт!" и обръщение към Висшия съдебен съвет за запазване на прокуратурата, както и питане какво следва след закриването ѝ, след което хората смятат, че ще се затрие курортната община.
От двете страни на главния път се образуваха опашки от чакащи автомобили. Някои от шофьорите подкрепиха протестиращите, а други казаха, че са солидарни с решението на висшите магистрати, защото това е структура, която товари Държавния бюджет.
Преди началото на митинга, адвокат Тонка Динчева от Инициативния комитет в Чепеларе обясни:
Обществеността на града, и на общината изобщо, се събра и реши да се сформира инициативен комитет, който да отстоява правото на гражданите на община Чепеларе на собствена районна прокуратура, тъй като те считат, че закриването на районната прокуратура накърнява правата им и застрашава тяхната сигурност. Хората бяха изключително притеснени и се взе решение да се стигне до протести със затваряне на пътя Пловдив-Смолян.
Решението на Висшия съдебен съвет е от 11 юли тази година и предвижда закриването от 1 януари догодина на 11 районни прокуратури в страната, между които са Чепеларе и Мадан. Те ще станат териториални отделения към Районната прокуратура в Смолян.
Според Инициативния комитет в Чепеларе решението е взето непрозрачно и накърнява човешките, граждански и съюзни права на хората от района. Според тях най-притеснителен е фактът, че решението не е обсъдено и съгласувано с гражданите на община Чепеларе, които пряко засяга. От Иницативния комитет припомнят, че на събрание на 25 юли в община Чепеларе е взето решение заедно с органите на местната власт да бъдат предприети всички възможни действия, включително и ефективни протести, за да се защити запазването на районната прокуратура.
На протестни действия са готови и в общините Рудозем и Мадан, потърпевши от закриването на държавното обвинение в Мадан, което обслужва населението на двете общини.
В Мадан миналата седмица на извънредно заседание местният парламент прие протестна декларация срещу закриването на Районна прокуратура там и преструктурирането й като териториално отделение към РП-Смолян. Подобна декларация прие и Общинският съвет в Рудозем. Съветниците и в двата града определят решението като неправилно и недопустимо.
"Предлага се решение, което не се обосновава на обективните реалности - икономически, географски и демографски, както и пълно непознаване на обстановката в Родопа планина и специфичните особености на района", пише в документа.
Местните жители са категорични, че ще използват всички предвидени мерки по закон, включително и протести в защита на Района прокуратура-Мадан.
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. По стар обичай и днес новородените деца на..
Най-новият храм в Асеновград "Света великомъченица Марина" бе осветен от Пловдивския митрополит Николай. Той честити на десетките присъстващи празника Сретение Господне, съобщи БТА. По думите му Света Марина има особено значение за Пловдивската епархия. Владиката припомни, че някога в Асеновград е имало храм, посветен на света Марина, който..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки се отчита на борсите у нас през изминалата седмица. Това показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, публикувани в седмичния й бюлетин. Брашното тип 500 поскъпва с 6,4 на сто до 1,57 лева за килограм. Захарта е нагоре с 3 на сто до 1,96 лева за килограм. Цената на..
Десетки пловдивчани се поклониха пред паметта на жертвите на комунистическия режим. Пред паметника „Свидетелят“ те поднесоха венци и цветя в знак на почит към убитите без съд и присъда граждани от 1944 до 1989 г. по времето на соца. „ Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 г. са избити от..
На 1 февруари, когато се отбелязва Денят на почит към жертвите на комунистическия режим, кметът на община Калояново Младен Кичев, председателят на СДС Калояново и председател на местния парламент д-р Младен Петров, заместник-председателят на СДС и кмет на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, бившият кмет на Пловдив и бивш народен представител Спас..