Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изтребители от Граф Игнатиево започват стрелби над морето

| обновено на 28.08.18 в 11:20

Екипажи на МиГ-29 от авиобаза Граф Игнатиево започват експериментални и бойни стрелби на зенитния полигон на Военновъздушните сили „Шабла“ в присъствието на министъра на отбраната Красимир Каракачанов.  Целта на стрелбите е летците да усъвършенстват своите умения за работа с комплекса за въоръжение на самолета и да бъдат оценени постигнатите от тях бойни способности чрез реално използване на средства за поразяване по въздушни цели.

Полетите ще се изпълняват с излитане и кацане от летище Граф Игнатиево по два типа цели - светеща парашутна мишена (СПМ) -100 и радиоуправляема мишена R-01. Летателните екипажи ще използват авиационни управляеми ракети с топлинни глави за самонасочване за малки дистанции Р-60 и Р-73 и ракети с полуактивна радиолокационна глава за самонасочване на средни дистанции Р-27, включени в боекомплекта на МиГ-29.

За първи път в своята учебно-бойна подготовка седем летци ще проведат бойни стрелби по СПМ-100. Сред тях са и най-младите капитани от изтребителната авиационна ескадрила на авиобаза Граф Игнатиево летците Мартин Ветов, Кирил Гинев и Борис Масларов. Ръководител на стрелбите на авиацията ще бъде командирът на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Димитър Петров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Обновеният храм "Св. Архангел Михаил" в Ясно поле празнува 130 години

Жителите на Ясно поле се събраха на Архангеловден, за да почетат своя небесен покровител и да отбележат празника на храм „Св. Архангел Михаил“.  Освен духовния празник, хората посрещнаха и обновената си 130-годишна църква, която бе изцяло реновирана. Община Марица отпусна близо 72 000 лева за ремонта, а благодарение на дарители в двора е изграден..

публикувано на 08.11.25 в 18:55

Доц. Любомир Киров пак оглави УС на Сдружението на ОПЛ

Доц. д-р Любомир Киров остава председател на Националното сдружение на Общопрактикуващите лекари в България. Това стана ясно, след като приключи изборът на ръководни органи на сдружението. Доц. Киров беше преизбран със сериозно мнозинство по време на Отчетно-изборното събрание на дружението, което се провежда в Пловдив. Остава същото и почти цялото..

публикувано на 08.11.25 в 18:54

Ученици в Пазарджик са включени в проект "Образование без граници"

Над 600 ученици от община Пазарджик ще бъдат обхванати по проекта „Образование без граници“. Проектът е насочен към десегрегацията на рисковите Проектът е на стойност 750 хиляди лева и е финансиран по програма „Образование“.  Проектът ще се реализира в рамките на две години и ще обхване три основни училища и три гимназии. Партньор на дейностите е..

публикувано на 08.11.25 в 11:27

За първи път в ОбС-Пазарджик ще има комисия за сигнали на гражданите

След извънредните избори на 12-ти октомври общинските съветници в Пазарджик избраха и постоянните комисии в местния орган за самоуправление.  За първи път в структурата на местния парламент ще има и комисия за „Жалби, сигнали и предложения на гражданите“, което ще позволи на жителите на Пазарджик пряко да участват в управлението на общината...

публикувано на 08.11.25 в 09:10

АПИ не позволи провеждането този уикенд на Рали Пампорово 2025

Заради зимното поддържане на пътищата се отменя Рали Пампорово - 2025. От АПИ обясняват, че в област   Смолян, която е разположена изцяло в планински терен, пътните настилки са опесъчавани и третирани срещу заледяване. Според експертите това означава, че има разпиляна фракция, което може да доведе до значително намаляване на сцеплението и..

публикувано на 08.11.25 в 08:25