Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Санкционират собствениците на опасни сгради в "Централен"

Над 50 са опасните сгради на територията на район „Централен“, две от тях са пред срутване.

Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Петров, главен архитект на „Централен“. Издадени са предписания на собствениците на сгради. Ако не бъдат изпълнени, ще се налагат санкции.

Архитект Петров ще предложи на Общинския съвет да се приемат правила за възстановяване на автентичния вид на сградите, които са паметници на културата. Сред тях са създаване на общински фонд за подпомагане на собствениците, а също и специални изисквания при подмяна на дограмата.

Дограмата представлява между 20 и 50% от фасадата на сградата. По тази причина предлагам да се въведе изискване за точно копие на старата дограма, когато се налага нейната подмяна, обясни архитект Петров.

Той е категоричен, че през последните години се наблюдава епидемия от нерегламентирани намеси по фасадите на сградите на главната улица, които изцяло променят облика им. Само през последния месец са констатирани 4 нарушения. Собствениците ще бъдат санкционирани.

Според мен причините са няколко. На първо място - дългия срок на съгласуване и нежеланието да се изчака този срок. Втората причина – незнанието. Допускам, че част от хората не знаят, че в сгради, които не са паметници на културата – също трябва да бъде съгласувана проектна документация, ако има промени във фасадите, обясни Петров.

През септември стартира и масирана проверка за нерегламентираните намеси на сградите в централната градска част.

Архитект Петров коментира и изгорелите преди две години складове в Тютюневия град.

Основният конфликт там е между инвестиционните намерения и системата на опазване на културното наследство. Този проблем не е само там, а е в целия град, коментира Петър Петров.

Цялото интервю с архитект Петър Петров можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

България върви към засушаване, пролетните валежи са под норма

Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България  е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..

публикувано на 15.07.25 в 10:50

Проблемът с водоснабдяването на Свежен скоро няма да се реши

Жалба  до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата.  Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..

публикувано на 15.07.25 в 07:42

Вече цените на имотите растат, от септември с до 12% нагоре

Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната.   Според  него от средата на септември хората, които все още имат..

публикувано на 14.07.25 в 10:41
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00