Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Метеоролозите протестират с искане да бъдат извадени от БАН

Служители на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) отново протестират - този път с искане да бъдат извадени от общата структура на Българската академия на науките и да съществуват самостоятелно.От института твърдят, че ръководството на БАН разпределя неадекватно бюджета на Академията между отделните институти и че има системни проблеми във взаимоотношенията между ръководството на БАН и НИМХ. 

Протестът започна в 9 ч. пред сградата на БАН до Народното събрание. Метеоролозите и хидролозите изразяват недоволството си от недофинансирането на института им . В спора между тях и ръководството на БАН, просветният министър, премиерът Борисов даде срок на двете страни да се разберат до 22-ри август, което не се случи.

За радио Пловдив  Лилия Бочева от протестния щаб обясни, че след  4 месеца протестни действия няма резултат. 

Исканията ни не са разгледани до този момент от БАН. Те настояват само за техните неща. Предлагат  някаква частична автономия, което няма да реши нашите проблеми, допълни Бочева. Тя и колегите и настояват да се спре агонията в която се намира иститута и да бъдат решени проблемите.

Въпросът стои за спасяване на българснката метеорология, категорични са протестиращите.

По думите им в по-голямата част от историята си този институт не е бил част от БАН - той е създаден извън Академията, вкаран е в нея по грешка през 1962-ра  и очевидно е време да бъде изкаран обратно, както и да се превърне в независима институция така, както е в повечето европейски държави. 

 Настояваме правителството на Република България да вземе своето категорично решение за бъдещето на института. Безвремието за нас трябва да приключи, преди да е станало твърде късно, пише в съобщение на НИМХ до медиите.

Въпреки намесата на просветния министър в спора между ръководството на БАН и Националния институт по метеорология и хидрология, както и въпреки срока, който премиерът Бойко Борисов даде двете страни да се разберат - 22 август, консенсус и до момента няма. 


Цялото интервю с Лилия Бочева може да чуете в прикачения звуков файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Светозар Гледачев

Задава се нова световна икономическа криза

Традиционната предколедна среща с граждани на тема "Какво се случи тази година и какво ще се случва следващата?" организира финансовият анализатор Светозар Гледачев.  Тя ще се проведе в галерия "Резонанс" от 17.30 часа и на нея ще бъдат дадени конкретни отговори на важни въпроси, свързани с това дали идва нова криза и каква ще бъде тя –..

публикувано на 17.12.24 в 08:25

Очаква се 20 % ръст в онлайн пазаруването по празниците

Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че  онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията.  Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..

публикувано на 16.12.24 в 16:48

Пускат движението по Бетонния мост в четвъртък или петък

Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..

публикувано на 16.12.24 в 16:09

Всяко правителство е политическо, няма равно отдалечени премиери

„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..

публикувано на 16.12.24 в 15:59

Бавното четене срещу колективната глупост

Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..

публикувано на 16.12.24 в 10:02