Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изографисват най-новия храм в Асеновград

Започна изографисването на най-новия православен храм "Св. св. Кирил и Методий" в Асеновград.

Работата по изписването на църквата изцяло е поверена на художника Тихомир Панайотов по изготвен специален проект в съответствие с каноничните изисквания.

 

Предвижда се храмът да бъде изрисуван изцяло с образите на български светци, като едни от най-тачените ще бъдат изографисани в цял ръст, обясни майсторът на иконите Тихомир Панайотов. 


Фигурални композиции от живота на светите равноапостоли Кирил и Методий също ще бъдат изписани по стените. Предстои да се монтира и уникалният иконостас, който е изработен от майстори-дърворезбари от село Момчиловци. Той е резбован в стар възрожденски стил, а на него ще има шест иконостасни икони с 22-каратов обков.


Стенописите се финансират изцяло от дарения. Очакванията са параклисът "Св.Св. Кирил и Методий" да бъде открит и осветен през месец май догодина, когато се отбелязва празника на двамата светци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Kамелия Кондова с награда "Димчо Дебелянов"

Традиционните Димчови дни се провеждат всяка година  в Копривщица през месец август. На 16 август в „тихия двор с белоцветните вишни“ се проведе  Дебеляновата поетична вечер. На нея бе обявен и новият лауреат на Националната награда “Димчо Дебелянов“ 2025 – Камелия Кондова. Камелия Кондова е една от най-ярките съвременни български поетеси, отдавна..

публикувано на 18.08.25 в 16:10

Напусна ни художникът Минчо Панайотов

Починал е големият пловдивски художник Минчо Панайотов . Това съобщи в социалните мрежи бившата председателка на Дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева. "Напусна ни любим човек, приятел и талантлив художник. Съболезнования на семейството му! Мир и светлина на душата му!", написа тя. Минчо Панайотов е роден на 13 ноември..

обновено на 18.08.25 в 10:24

Преге - предаване за света на книгите, 16 - 22 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 16.08. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Николай Лилиев. Ридаят скръбни ветрове. Избрани творби. 224 стр., 4А, Български писател, 2025. Антология на сирийския разказ. 240 стр., ,4А, УИ „Св. К. Охридски“, 2025. Фредерик Бгбеде. Един..

публикувано на 18.08.25 в 10:14

Мариус Куркински представя солови акции от кариерата си на Античния театър

Сборният моноспектакъл "Мариус 50" ще бъде представен на сцената на Античния театър в Пловдив тази вечер. Спектакълът трябваше да се състои на 6 август, но поради лошото време бе отложен за днес.  Мариус Куркински ще представи продукция от всички 11 солови акции в кариерата си до момента - от "Дон Жуан", "Песен на песните" и "Дамата с кученцето",..

обновено на 17.08.25 в 08:42

Каква е Шамбала, питат "Срещи"- те тази събота

Да поохладим страстите геополитически с един разказ за Шамбала.  Предлагат ви го "Срещи" - те и издателят Валентин Марков.  А питането си остава - какво е Шамбала?  Тайнствена земя някъде из Хималаите, мистериозно царство, "чиста земя"?  Легендите за този кръгообразен град, обкръжен от 8 заснежени планини, според някои, са от хиляди години......

публикувано на 15.08.25 в 11:24