Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не будим революция, а търсим нова обществена енергия

Крум Зарков
Снимка: БГНЕС

Какво показва на избирателине и на останалите политически субекти БСП с решението да "извади" депутатите си от парламента? Това е темата на разговора със зам.- председателя на ПГ Крум Зарков.

Според него до тук се стигнало "поради общата и очевидна констатация, че Народното събрание в този си състав е изчерпал потенциала да намира необходимите за хората решения. Случилото се, включително последния месец, целият водевил с оставки, които се дават, не се приемат,  неяснотата в управлението и на това накъде върви България ни кара да се замислим, че всеки отговорен политик трябва да се съсредоточи върху единствената в момента задача, а именно да се изгради ясна, убедителна алтернатива на сегашната ситуация".

Това колко ще са депутатите в зала е въпрос на организация, обясни още Зарков като допълни, че там ще са тези, които ще са са подготвени по съответните точки, които ще се разискват в парламента, така че да гласът на опозицията да се чува.

Това няма да са постоянни 20 души, а ние ще се организираме така, че хората, компетентни по точките, които се разискват, ще бъдат отстоявани и позициите ни, които се отстоявали и които сме заявявали, включително и със законопроекти. Ще направим така, че да имаме достатъчно ярко присъствие в парламента, но голямата цел ще бъде да отидем при хората, на терен, където да предоставим ключовите си идеи за нов път за България, т. н. "Визия за България".

Голямото послание и това, което искаме да дадем като знак е, че е необходима общонационална енергия, съгласие по определени политики и това съгласие трябва да се търси и извън политическата класа.

Ние не сме тръгнали да подбуждаме революция както някои се опитват да я изкарат и  нашите срещи не са с цел да бутат правителството, ние се опитахме да бутнем правителството и ще продължим чрез парламентарните механизми, а именно вотове на недоверие. 

На въпрос не се опасява, че напускайки парламента БСП ще се семоизолира  - Зарков отговори, че самият парламент е изпаднал в изолация, той е с критично ниска степен на доверие, то е изпаднал в изолация от тези, които трябва да представлява. Това е достатъчно тежка диагноза.  Така че аз не се страхувам, че БСП ще изпадне в изолация, а и честно казано не мислим в категориите на чисто партийното позициониране и различни формати на коалиция. Това, което трябва да се направи е да се потърси общонационалната енергия, доколкото тя все още съществува.

Нашата логика е следната: ние има законопроекти, които са внесени, има законопроекти, които сме обещали на нашите избиратели, трябва да има мониторинг  и контрол върху действията на управляващите и затова решихме да има хора постоянни които да сигнализират, които да могат да говорят, които да могат да отстояват позиции. Дължим това на нашите избиратели, каза още Крум Зарков.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иван Игов

Време е мълчаливото мнозинство да реагира срещу насилието

Агресията в юношеската въраст може да се приеме в рамките на нормалното, когато става дума за отделни пререкания или сбутвания, особено при момчетата, които понякога не могат да сдържат емоциите си. Неприемливо и ненормално обаче е, когато група деца тормозят един или повече връстници и то в продължение на дълго време. Това е тормозът в..

публикувано на 26.02.25 в 17:29

БНТ и БНР да се финансират от Фонд „Радио и телевизия“

С проектозакон беше предвидено БНТ и БНР да бъдат финансирани от Фонд „Радио и телевизия“ . „ Да заработи фонд „Радио и телевизия“ трябваше да се въведе една такса „Радио и телевизия“, която щеше да се начислява на електромер “ – заяви в интервю за Радио Пловдив бившият депутат Антон Кутев. „ Това, разбира се, не сработи. И..

публикувано на 26.02.25 в 16:55

Протестите на „Възраждане“ няма да имат голяма подкрепа

Протестът на „Възраждане“ в столицата днес не успя да стане водеща новина, въпреки анонсите на представители на партията и призивите за всенародно недоволство пред сградата на парламента. Какви са възможните продължения на тази активност и ефектите от нея? Не вярвам да имат голяма подкрепа в бъдещи протести срещу приемането на еврото...

публикувано на 26.02.25 в 15:53

Болниците на протест, ако намалят цените на клиничните пътеки

Предложението при установен преразход на бюджета на Здравната каса за болничната помощ в средата на годината, да бъдат намалени цените на всички клинични пътеки е скандално и дискриминационно и ще се отрази както на лечебните заведения, така и на пациентите. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" Красимир Грудев,  председател на..

публикувано на 26.02.25 в 14:45

Трябва ясно да се разпише за какво ще се харчи бюджетът

Щаб, който работи по роблемите със замърсяването на въздуха в Пловдив е създаден на последната градска среща на партия "Продължаваме промяната", съобщи пловдивският депутат Стою Стоев в програма "Точно днес". Той обясни, че причината е абсолютното безхаберие на властимащите, които не обръщат внимание на този проблем.  "Замърсеният въздух, който се..

публикувано на 26.02.25 в 11:25