Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият здравен модел игнорира лекарите, няма да го допуснем

Здравната каса ще финансира лечението до 700 лева, а всичко над тази сума ще се покрива от задължителна здравна застраховка на стойност 12 лева месечно и доплащане от пациента, което може да става кеш или чрез допълнителна доброволна застраховка. 

Това предвиждат подготвяни от здравното министерство промени в здравноосигурителния модел, които от началото на тази седмица са предмет на обществено обсъждане със съсловни и бизнес организации в сектора.

Официално новите предложения ще бъдат представени на кръгла маса на 26 септември, а ако се приемат ще влязат в сила през следващата година.

Известното до момента коментира в интервю за предаването "Ден след ден" председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. 

Това, което ни обезпокоява е, че от целия процес на формиране на правилата и цените липсват съсловните организации - лекарския и стоматологичния съюзи.  Няколко нови играчи - застрахователи влизат в този процес, но от договорния процес отпадаме ние.

Огорчени сме, че едва ли не върху нас пада отговорността за всички неблагополучия в системата. Това превръща здравеопазването в тотално администрирана система, която във всичките си нива ще се контролира от едно и също място.

И ние като финаносвия министър се питаме каде отиват парите за здраве, но контролът няма да е по- добър, когато и ножа и вилицата ще са в една и съща ръка. 

Реагирахме достатъчно ясно на тези предложения и ни  предложиха да направим предложение за мястото на съсловните организации, каза още д-р Маджаров.  Ще го направим и се надяваме разумът да надделее е да останем партньори. Ние изпълняваме реформите и няма да позволим да ни елиминират, в противен случай няма да участваме в тях.

Що се касае за допълнителната здравна застраховка от 12 лева на месец д-р Маджаров обясни, че конкретната стойност ще се дискутира, а влизането на застрахователите ще доведе до по- добър контрол. 

Но истината е, че това вдига плащанията за здраве от страна на всеки гражданин. Не е ясно засега какво ще се прави с тези, които не искат да заплатят тази сума. 

Има и предложение общинските и областните болници да престанат да бъдат търговски дружества, каза председателят на БЛС. обяснението, което са получили лекарите е, независимо от промяната лечебните заведения ща продължат да се финансират по същия начин според преминалите болни.

Чуйте цялото интервю в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

КС за пръв път отваря кутията на Пандора за работата на ЦИК

ЦИК трябва днес да изпрати на КС резулатите от повторното въвеждане на резултата от праламентарния вот в 2204 секции, които бяха проверени. В почти половината от тях са открити грешки, а в 7 секции  въобще липсват бюлетини, затова резултатите там са нулеви. В същото време стана ясно, че грешки са допускали и самите вещи лица, броили провторно, а КС..

публикувано на 10.03.25 в 17:07

Проект за Градска железница на Пловдив няма!

След седеммесечно забавяне вече е пусната обществената поръчка за изграждане на градска железница в Пловдив.  Това съобщи вчера при поседещието си в града под тепетата съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев. " И се надяваме все пак да бъде избран изпълнител, да се проектира, а също и да се построи.  Знаете, че по Плана за възстановяване има..

публикувано на 10.03.25 в 16:26

Основните партии са виновни за възхода на Джорджеску

"Снощи положението в Букурещ беше наистина доста нпрегнато. Още от сутринта се бяха събрали протестиращи в подкрепа на Калин Джорджеску пред Централното избирателно бюро ( еквивалент на ЦИК в Румъния). Вечерта те достигнаха над 1000 души", каза за Радио Пловдив  Стилиян Деянов, журналист, преводач и писател, който близо 20 години живее в Румъния...

публикувано на 10.03.25 в 16:10

Пловдив почете 82 години от спасяването на българските евреи

Десетки потомци на спасените български евреи в Пловдив присъстваха на церемонията по повод 82-та годишнина от спасяването им.  Пред Паметника на благодарността до Дома на младоженците за поредна година председателят на пловдивското дружество „Шалом“ Светозар Калев припомни историята за онзи мрачен 10 март през 1943 година. Тогава пловдивските..

публикувано на 10.03.25 в 11:56

Откриваме късно бъбречните заболявания с риск за увреждане

Близо 100 души с различни оплаквания потърсиха консултация при безплатните профилактични прегледи за бъбречни заболявания в УМБАЛ "Пловдив" . Те се проведоха в последната седмица на февруари. Поводът беше втората седмица на март, в която се отбелязва Световният ден за борба с бъбречните заболявания.   Кампанията е продиктувана и от..

публикувано на 10.03.25 в 11:19