Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращите от Труд подкрепят съмишленици в Нова Загора

Жители на с. Труд и с. Куртово Конаре ще подкрепят с присъствие протеста на град Нова Загора, който ще се състои в 17:30 часа пред инсталацията за био газ, която системно обгазява града. Трите населени места ще се обединят около искането за незабавни мерки от страна на институциите,касаещи ефективен контрол, извършване на задължителни оценки за въздействие върху околната среда на такива обекти и изготвяне на наредба, която да регулира хигиенни отстояния  от населени места. Напомняме, че село Труд има аналогичен проблем с Нова Загора, инсталация за биогаз на 200 метра от селото обгазява района вече втора година. 

А при село Куртово  Конаре каменна кариера запрашава и замърсява селото от години. Общият знаменател,между обединението на протестиращите е, институционалният чадър над нарушаващите здравословната среда на живот инвеститори и липсата на адекватна контролна функция, от страна на държавата. Днес протестиращите от трите населени места, ще призоват институциите да спрат да обслужват олигархични интереси, а да си влязат във функцията и да защитят правото на нормален живот и чист въздух, което всеки европеец има.

Протест в село Труд против инсталацията за биогаз се планира на 20.10.2018, като на него се очаква силно присъствие на жители и на Нова Загора и Куртово Конаре. С тези действия стартира обединение на потърпевшите от институционалното бездействие от цялата страна. Целта му е образуване на силна организация, която да анализира и набележи мерки за подобряване работата на държавните институции, които имат контролни функции. Първата задача на обединението ще бъде оформяне на детайлен и мотивиран сигнал до Европа за бездействието на държавата по отношение здравето и чистият въздух.

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Литийно шествие с чудотворна икона ще се проведе в Пловдив

Литийно шествие ще се проведе тази вечер за празника на митрополитския храм „Света Марина“ в Пловдив. От 18 часа в навечерието на празника на Св. Марина ще започне шествието с копие на чудотворната икона на Св. Богородица Божигробска, от катедралния храм “Успение Богородично” до митрополитския храм “Св. Марина”. Там ще се отслужи празнична..

публикувано на 16.07.25 в 07:54

БАБХ с нови мерки заради шарката по овцете и козите

БАБХ въвежда допълнителни временни ограничителни мерки заради откритите огнища на шарка по дребните преживни животни в Пловдивска област. За срок от 21 дни се въвежда забрана за придвижване, търговия, транспорт и извеждане на паша на животните в цялата област. Изключение се допуска само за животните, предназначени за незабавно клане или преминаващи..

публикувано на 15.07.25 в 22:32

Пуснаха срещу 25 000 лева парична гаранция обвиняемия по делото "Дебора"

Районният съд в Пловдив промени мярката за неотклонение от „постоянно задържане под стража“ в „парична гаранция“ на обвиняемия по делото „Дебора“ – Георги Георгиев. Размерът на паричната гаранция е 25 000 лева. „Магистратите прецениха, че дългият срок, в който е задържан подсъдимият, е отслабил интензитета на онази опасност, която..

публикувано на 15.07.25 в 13:37
Пловдивски университет

Над 63% от държавната поръчка в ПУ е запълнена

Над 63% от местата държавна поръчка в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ за академичната 2025/2026 година са запълнени след първо класиране. Изцяло заети са местата в специалността  „Педагогика на обучението по физическо възпитание“ задочна форма на обучение.  Приети и записани във висшето училище са 2410 първокурсници, като 1907..

публикувано на 15.07.25 в 13:08

Има риск Панагюрище да остане без питейна вода

Панагюрище е застрашено от безводие, ако не се направи спешен ремонт на най-компрометираните участъци от водопроводната мрежа. За да не се стигне до воден режи, до дни започва ремонт на съоръженията от Бошуля до помпена станция номер 3. Във видеообръщение, кметът на Панагюрище Желязко Гагов призова жителите на общината да не ползват питейна вода за..

публикувано на 15.07.25 в 12:22