Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12-те лева здравна застраховка са определени "на коляно"

За новия здравен модел застрахователите научихме от медиите, с нас никой до момента не е разговарял. Снощи имах разговор със здравния министър по негова инициатива. Той твърди, че материали не са разпространявани от Министерството на здравеопазването и това, което се обсъжда през медиите не е това, което  министерството щяло да представи на 25 – 26-и септември, когато тепърва ще стартира дискусията

Това заяви пред Радио Пловдив Мими Виткова, която оглавява частен здравен фонд и е бивш здравен министър. По думите й, в момента се въртим в някакъв параграф 22. През медиите изтекоха и то писмени материали, текат дискусии с Лекарски съюз, с болнични лечебни заведения, но с нас разговори не са водени до този момент.

Тя направи уговорката, че коментарът й е върху материала, разпространен от медиите. Не може да се изчисляват някакви 12 лева, които да се плащат до безкрайност, защото този вариант, който медиите разпространиха, предвижда самите лечебни заведения  сами да образуват цените, независимо от  клиничната пътека. Касата ще плаща до определена сума, която е 85  % от 700 лв, т. е. 585 лв, от тук насетне лицето ще заплаща 15 % или ще направи доброволна застраховка, а пък всичко, което по клинична пътека е над 700 лв, т. е. това са тежките заболявания, скъпите заболявания, всичко това до плюс безкрайност щели да плащат застрахователите. 

Виткова подчерта, че застраховането е сложна материя – предимно математика и определяне на риска. Що се отнася до тези 12 лева – никой не може на коляно да прави такива анализи, защото на практика не може да не знаете някаква крайна цена, тъй като всяка болница щяла да определя цените за всяка клинична пътека. Може ли да не знаете? Не може да няма предел на  цени, а пък да има предел на премията – 12 лв и плащаш за всичко, което болницата реши да претендира. Това просто е някакъв абсурд. 


Застрахователите трябва да могат да определят лимит на премията, а обещанието, че няма да има доплащане е невъзможно да се случи, коментира експертът. Възможно е да няма доплащане за един много малък кръг хора, където застрахователната премия ще бъде много по-висока от това, което те говорят за 12 лв. Иначе другото е несериозно. Това не се вписва в никакъв застрахователен модел.  В същото време към момента 50 % от разходите за здравеопазване са от джоба на болния човек. Сега с тези лични средства, които  ще бъдат дадени под формата на застраховка къде отиват тези 50 %, т. е обезсмисля се целият солидарен здравно-осигурителен модел. 


Мими Виткова цитира и Конституцията, според която здравното осигуряване е право на българския гражданин, а новите предложения влизат в конфликт с Основния закон. Как се вписва това задължително застраховане в конституционните текстове. Това трябваше предварително да бъде проиграно и тогава да се избира какъвто и да е модел. Контролът щял да бъде в ръцете на застрахователите и на пациента. Държавата какво? Признава, че тя е абдикирала напълно от контрола в системата, даже напротив, тя сега узаконява своеволията на болниците, които хем ще ползват обществени средства от касата, хем ще си правят цените такива каквито искат.

 В разговора с нея здравният министър Кирил Ананиев е казал, че със застрахователите ще говори на финала. Според Виткова този подход е като технология е неправилен, защото не можеш да вкарваш нов играч и да го поставяш  като свършен факт някъде на финала

Тя призова управляващата коалиция да се събере, да си избистри политически  концепцията за здравно - осигурителен модел, след което с експертите да изготвят проект, който да е приемлив за българското общество. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12