Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12-те лева здравна застраховка са определени "на коляно"

За новия здравен модел застрахователите научихме от медиите, с нас никой до момента не е разговарял. Снощи имах разговор със здравния министър по негова инициатива. Той твърди, че материали не са разпространявани от Министерството на здравеопазването и това, което се обсъжда през медиите не е това, което  министерството щяло да представи на 25 – 26-и септември, когато тепърва ще стартира дискусията

Това заяви пред Радио Пловдив Мими Виткова, която оглавява частен здравен фонд и е бивш здравен министър. По думите й, в момента се въртим в някакъв параграф 22. През медиите изтекоха и то писмени материали, текат дискусии с Лекарски съюз, с болнични лечебни заведения, но с нас разговори не са водени до този момент.

Тя направи уговорката, че коментарът й е върху материала, разпространен от медиите. Не може да се изчисляват някакви 12 лева, които да се плащат до безкрайност, защото този вариант, който медиите разпространиха, предвижда самите лечебни заведения  сами да образуват цените, независимо от  клиничната пътека. Касата ще плаща до определена сума, която е 85  % от 700 лв, т. е. 585 лв, от тук насетне лицето ще заплаща 15 % или ще направи доброволна застраховка, а пък всичко, което по клинична пътека е над 700 лв, т. е. това са тежките заболявания, скъпите заболявания, всичко това до плюс безкрайност щели да плащат застрахователите. 

Виткова подчерта, че застраховането е сложна материя – предимно математика и определяне на риска. Що се отнася до тези 12 лева – никой не може на коляно да прави такива анализи, защото на практика не може да не знаете някаква крайна цена, тъй като всяка болница щяла да определя цените за всяка клинична пътека. Може ли да не знаете? Не може да няма предел на  цени, а пък да има предел на премията – 12 лв и плащаш за всичко, което болницата реши да претендира. Това просто е някакъв абсурд. 


Застрахователите трябва да могат да определят лимит на премията, а обещанието, че няма да има доплащане е невъзможно да се случи, коментира експертът. Възможно е да няма доплащане за един много малък кръг хора, където застрахователната премия ще бъде много по-висока от това, което те говорят за 12 лв. Иначе другото е несериозно. Това не се вписва в никакъв застрахователен модел.  В същото време към момента 50 % от разходите за здравеопазване са от джоба на болния човек. Сега с тези лични средства, които  ще бъдат дадени под формата на застраховка къде отиват тези 50 %, т. е обезсмисля се целият солидарен здравно-осигурителен модел. 


Мими Виткова цитира и Конституцията, според която здравното осигуряване е право на българския гражданин, а новите предложения влизат в конфликт с Основния закон. Как се вписва това задължително застраховане в конституционните текстове. Това трябваше предварително да бъде проиграно и тогава да се избира какъвто и да е модел. Контролът щял да бъде в ръцете на застрахователите и на пациента. Държавата какво? Признава, че тя е абдикирала напълно от контрола в системата, даже напротив, тя сега узаконява своеволията на болниците, които хем ще ползват обществени средства от касата, хем ще си правят цените такива каквито искат.

 В разговора с нея здравният министър Кирил Ананиев е казал, че със застрахователите ще говори на финала. Според Виткова този подход е като технология е неправилен, защото не можеш да вкарваш нов играч и да го поставяш  като свършен факт някъде на финала

Тя призова управляващата коалиция да се събере, да си избистри политически  концепцията за здравно - осигурителен модел, след което с експертите да изготвят проект, който да е приемлив за българското общество. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Синдикатите няма да отстъпят от политиката по доходите

Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..

публикувано на 23.01.25 в 10:55

Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу HPV

В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума  е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..

публикувано на 23.01.25 в 10:38

Релефът на Пловдив влияе за чистотата на въздуха

През последните 15 години тенденцията за чистота на въздуха в Пловдив е добра.  Измерванията на двете станции „Каменица“ и „Тракия“ сочат, че замърсяването намалява – заяви в интервю за Радио Пловдив  проф. Димитър Атанасов от НИМХ. Той работи по проекта „Европейска инициатива“, в който Пловдив е пилотен град за изследванията...

обновено на 23.01.25 в 10:33

Без регулации извън ЕС ще има по-чести терористични заплахи

Нова вълна от имейли с бомбени заплахи в цялата страна, включително и в Пловдив. Подобни сигнали за взривни устройства в учебните заведения имаше преди повече от година.  Според Златогор Минчев от Института по информационни и телекомуникационни технологии към БАН с тава дума за терористични заплахи. По думите му дали е било опит за удължаване на..

публикувано на 23.01.25 в 10:18

Бюджетите за отбрана в ЕС се очаква да се увеличават

Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с  Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС.  Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..

публикувано на 22.01.25 в 15:25